Narkotikų pasiūla, gamyba ir pirmtakai. Dabartinė padėtis Europoje (2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita)

cover of the European Drug Report 2024: Supply, production and precursors

Su pasiūla susijusių Europos Sąjungoje dažnai vartojamų neteisėtų narkotikų rodiklių analizė rodo, kad visų rūšių narkotinių medžiagų prieinamumas tebėra didelis. Šiame puslapyje pateikiama naujausiais duomenimis pagrįsta narkotikų pasiūlos Europoje apžvalga. Ją papildo naujausios narkotikų konfiskavimo atvejų ir narkotikų teisės pažeidimų pokyčių tendencijos, taip pat 2022 m. duomenys apie narkotikų gamybą ir pirmtakų konfiskavimą.

Šis puslapis yra 2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitos – EMCDDA metinės narkotikų vartojimo padėties Europoje apžvalgos – dalis.

Informacija paskutinį kartą atnaujinta 2024 m. birželio 11 d.

Didelis narkotikų prieinamumas, kurį skatina didelės apimties importas ir gamyba Europos Sąjungoje

Narkotikų prieinamumas Europos Sąjungoje

Su pasiūla susijusių Europos Sąjungoje vartojamų neteisėtų narkotikų rodiklių analizė rodo, kad visų rūšių narkotinių medžiagų prieinamumas tebėra didelis. Be to, rinkai būdinga tai, kad plačiai prieinami įvairesni, dažnai didelio stiprumo arba grynumo narkotikai, kurie gali būti pavojingesni sveikatai. Tai – naujos medžiagos, apie kurių keliamą riziką sveikatai tiek vartotojai, tiek specialistai žino nedaug. Be to, rinkoje randasi vis įvairesnių formų medžiagos, o kai kurių medžiagų, pavyzdžiui, kanapių, atveju – ir skirtingi jų vartojimo būdai (pvz., garinimo produktai, valgomieji produktai). Vis šie pokyčiai verčia labiau susirūpinti, kad apskritai gali padidėti neteisėtų medžiagų vartojimo mastas ir kad gali didėti kai kurių medžiagų keliama grėsmė, ypač pažeidžiamiems narkotikus vartojantiems asmenims, pavyzdžiui, žmonėms, patiriantiems socialinę ir ekonominę marginalizaciją ir nepriteklių. Visų pirma nerimaujama, kad narkotikus vartojantiems žmonėms gali padidėti sveikatos sutrikimų rizika, įskaitant apsinuodijimus ir mirtį, kai jie, galimai patys nežinodami, vartoja grynesnes ir stipresnes, ypač mažai žinomas medžiagas.

Panašu, kad organizuotų nusikalstamų grupių taikomų veiklos metodų globalizacija yra svarbus veiksnys, lemiantis didelį narkotikų prieinamumą Europoje. Europos narkotikų gamintojai ir prekeiviai aktyviau dalyvauja tarptautiniuose nusikaltėlių tinkluose, todėl didėja neteisėtų narkotikų srautų į Europos Sąjungą ir iš jos atsparumas. Įvairios Pietų Amerikos, Vakarų ir Pietų Azijos bei Šiaurės Afrikos šalys tebėra svarbūs kilmės regionai, iš kurių neteisėti narkotikai įvežami į Europą, o Kinija ir Indija tebėra svarbios naujų psichoaktyviųjų medžiagų kilmės šalys; šiuo metu Indijos vaidmuo kai kurių medžiagų, kaip antai, sintetinių katinonų atveju tampa vis svarbesnis. Taip pat dažnai pranešama apie narkotikų pirmtakus ir susijusias chemines medžiagas, gaunamas iš Kinijos.

Pastaruosius keletą metų didelis kiekis narkotikų, ypač kokaino, ir toliau aptinkama įvairiarūšiam transportui skirtuose konteineriuose. Pavyzdžiui, 2023 m. Ispanija pranešė apie didžiausią iki šiol konfiskuotą kokaino kiekį vienoje siuntoje – 9,5 tonos šio narkotiko buvo paslėpta iš Ekvadoro atvežtuose bananuose (1.1 pav.). Organizuotos nusikalstamos grupės, vykdydamos neteisėtą prekybą narkotikais, vis dažniau naudojasi pasaulinėje prekyboje dalyvaujančia teisėta komercine infrastruktūra. Žinoma apie dokumentuotus atvejus, kai jos infiltruojasi į tiekimo grandines ir bauginimais bei papirkinėjimais pasinaudoja reikiamais darbuotojais. Kartu didėja susirūpinimas dėl neteisėta prekyba narkotikais užsiimančių nusikalstamų tinklų vykdomo nepilnamečių verbavimo ir išnaudojimo. Tai patvirtina kovai su šiomis grėsmėmis skiriamas teisėsaugos institucijų dėmesys. Apskritai, ypač tose šalyse, per kurias, kaip žinoma, į Europą įvežami arba kuriose Europoje gaminamas didelis kiekis narkotikų, vis labiau pripažįstama, kad, siekiant kovoti su smurtu, korupcija ir nusikalstamu išnaudojimu, kurie vis būdingesni narkotikų rinkos veiklai, reikia dėti daugiau pastangų.

1.1 pav. Ispanija „operacijos Nano“, vykdytos 2023 m. rugpjūčio mėn. Alchesiraso uoste, Kadise, konfiskavo 9,5 tonos kokaino
„Operacijos Nano“ metu daryta nuotrauka. Joje matyti Ispanijos policija, 2023 m. rugpjūčio mėn. Alchesiraso uoste (Kadise, Ispanijoje) konfiskavusi 9,5 tonos kokaino
'Operation Nano’, 9.5 tonnes of cocaine seized August 2023, Port of Algeciras (Cadiz), Spain

Nuotraukos autorius: Civilinė gvardija (Guardia Civil).

Neteisėtų narkotikų gamybos ir prekybos jais dinamika tarptautiniu mastu prisitaiko prie geopolitinių įvykių, regioninių konfliktų ir prekybos kelių pokyčių. Pavyzdžiui, dėl įvykių Kolumbijoje, Brazilijoje ir Ekvadore organizuotos nusikalstamos grupės į Europos Sąjungą galėjo neteisėtai atgabenti daugiau kokaino. Kad nebūtų aptiktos, jos tuo pačiu metu taikė skirtingus modi operandi (1.2 pav.). Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro vertinimu, Talibanui uždraudus opijų, 2023 m. opijaus augalų auginimas Afganistane sumažėjo 95 proc. Nors dar per anksti vertinti, kaip bendrai ši padėtis paveiks Europos narkotikų rinkas, tikėtina, kad ateinančiais metais tai turės įtakos heroino prieinamumui Europoje; susirūpinimą kelia tai, kad jis gali būti pakeistas kitais narkotikais, pvz., labai stipriais sintetiniais opioidais ar stimuliantais. Tuo pačiu atrodo, kad konfliktai Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose turi įtakos maršrutams, kuriais nusikaltėliai gabena neteisėtus narkotikus į Europą.

1.2 pav. Neteisėtos prekybos narkotikais metodų, apie kuriuos anksčiau pranešė Europos teisėsaugos institucijos, pavyzdžiai

Neteisėtos prekybos metodai

  • Įsiskverbimas į logistines tiekimo grandines
  • Įvairiarūšio transporto konteineriai
  • Konteinerių keitimas, sukčiavimas kodais, krovinį pasiimančių asmenų grupės
  • Pareigūnų ir laivų valdytojų papirkinėjimas ir bauginimas
  • Platesnis naudojimasis mažesniais uostais
  • Plūduriuojančios GPS žymomis pažymėtos išmestos siuntos
  • Krovinio surinkimas iš motininių laivų mažais laivais
  • Greitaeigiai kateriai, pramoginiai laivai
  • Pusiau plūdrieji aparatai (narkotikų prekeivių povandeniniai laivai, torpedos)
  • Siuntų slėpimas arba maskavimas naudojant chemines medžiagas
  • Dažnesnis naudojimasis bendrosios aviacijos, mažais aerodromais

Beveik 70 proc. narkotikų kiekio muitinės pareigūnai konfiskuoja Europos Sąjungos uostuose. 2023 m. ES kovos su prekyba narkotikais veiksmų gairėse, kurios papildo 2021–2025 m. ES narkotikų strategiją ir veiksmų planą, numatytos priemonės, kuriomis siekiama stiprinti muitinės rizikos valdymą ir gerinti narkotikų bei cheminių medžiagų pirmtakų aptikimą. Tai apima ES muitinės informacijos sistemų sąveikumo tarp ES valstybių narių stiprinimą ir paramą diegiant pažangią konteinerių skenavimo įrangą. Taip pat numatyta parama naujai įsteigtam Europos uostų aljansui – viešojo ir privačiojo sektoriaus partnerystei, kuri skirta didinti pagrindinių Europos logistikos centrų atsparumą prekybai narkotikais ir organizuotų nusikalstamų grupių infiltracijai. Bus siekiama padėti įgyvendinti 2023 m. Šengeno teminio prekybos narkotikais uostuose vertinimo geriausią praktiką ir rekomendacijas. Tai apims ne tik kovą su prekyba į Europą įvežamais narkotikais, bet ir tolesnį teisėsaugos vykdomą prekybos narkotikais žlugdymą geležinkelių ir automobilių kelių tinkluose.

Organizuotos nusikalstamos grupės stengiasi išvengti teisinių ir muitinės patikrinimų apribodamos teisėtų pramonės sektorių plačiai naudojamų cheminių medžiagų naudojimą ir kurdamos alternatyvias chemines medžiagas. Reaguojant į tai, ES veiksmų gairėse pritariama oficialiam kontroliavimui ES teisėkūros priemonėmis, kad būtų galima greičiau kontroliuoti pirmtakus ir neatsilikti nuo sparčiai naujoves kuriančių nusikaltėlių – išplėsti sąrašą, kad į jį būtų įtraukti žinomi derivatai ir susijusios cheminės medžiagos, lengvai pakeičiamos į žinomų narkotikų pirmtakų pakaitalus arba naudojamos kaip tokie pakaitalai. Pagal pakeistus įgaliojimus EMCDDA bus pertvarkyta į Europos Sąjungos narkotikų agentūrą ir atliks svarbesnį vaidmenį padedant Europos Komisijai vykdyti pirmtakų stebėseną, kontroliavimą ir grėsmių vertinimą. ES veiksmų plane taip pat siekiama spręsti alternatyvių cheminių medžiagų klausimą teikiant paramą muitinių laboratorijoms. Bus stiprinamas keitimasis informacija su šalimis, iš kurių gaunami pirmtakai, pasitelkiant, pavyzdžiui, ES ir Kinijos bendrą su narkotikų pirmtakais susijusių klausimų stebėsenos grupę. Europos Komisija taip pat yra Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamos Pasaulinės koalicijos su sintetiniais narkotikais susijusioms grėsmėms šalinti narė, kuri, bendradarbiaudama prioritetinių veiksmų srityje, kovoja su pirmtakais, įskaitant tuos, kurie reikalingi naujiems sintetiniams opioidams gaminti.

Narkotikų gamyba Europos Sąjungoje

Šie politiniai pokyčiai vyksta laikotarpiu, kai Europa tebėra svarbi įvairių neteisėtų narkotikų gamybos vieta. Europos Sąjungoje paprastai gaminamos ES vartotojams skirtos kanapės. Kasmet ES valstybėse narėse pranešama apie tūkstančius likviduotų kanapių pasėlių. Sintetiniai narkotikai, pvz., MDMA ir amfetaminai, taip pat gaminami Europos Sąjungoje; jais gali būti prekiaujama ES nepriklausančių šalių rinkose. Ataskaitose nurodoma, kad šimtuose Europos Sąjungoje likviduotų neteisėtų narkotikų gamybos vietų buvo gaminamos įvairios medžiagos – nuo amfetamino, metamfetamino, sintetinių katinonų ir MDMA iki kokaino ir heroino. Nors tai gali būti sunku nustatyti, kai kuriais atvejais viena laboratorija gali gaminti kelias medžiagas, pavyzdžiui, įvairius sintetinius stimuliantus, kuriems taikomi panašūs cheminiai ir įrangos gamybos reikalavimai. Sunku įvertinti atskirų likviduotų laboratorijų gamybos pajėgumus. Apskritai tai reiškia, kad nors ir galima nustatyti, kad Europoje gaminami įvairūs neteisėti narkotikai, komentuoti dėl bendro gamybos vietų skaičiaus, tendencijų ar pajėgumų pokyčių sudėtinga. Nors pranešama apie didelio masto metamfetamino ir amfetamino laboratorijas, daug jų yra nedidelės, todėl pranešama apie didesnius skaičius ir jie kasmet kinta. Apie daugumą likviduotų MDMA gamybos vietų pranešė Nyderlandai ir Ispanija, tačiau kai kurios valstybės narės, kuriose paprastai likviduojama daug tokių vietų, 2022 m. informacijos nepateikė. Pastaraisiais metais aptinkamos atskiros kokaino gamybos, ekstrahavimo, smulkinimo ir pakavimo vietos leidžia manyti, kad kokaino gamyba Europoje šiuo metu stipriai įsigalėjusi ir kad pasitelkiami naujoviški metodai, padedantys šiam narkotikui lengviau patekti į Europą.

Kad gamybos procesuose diegiamos naujovės, rodo ir kai kurios neseniai konfiskuotos cheminės medžiagos, kurios gali būti naudojamos cheminių medžiagų pirmtakų, reikalingų amfetamino, metamfetamino ir MDMA gamybai, gamyboje, taip apeinant kontrolės priemones, kuriomis siekiama sumažinti šių narkotikų prieinamumą. 2022 m. konfiskuotas didelis kiekis pirmtakų rodo, kad sintetiniai katinonai vis dar gaminami, visų pirma Lenkijoje. Gamybos vietų, kurios, kaip nurodo teisėsaugos institucijos, buvo likviduotos, dydis ir mastas skiriasi – nuo palyginti nedidelių „virtuvinių“ laboratorijų iki didelius šių medžiagų kiekius galinčių gaminti laboratorijų, kurias valdo keli „ruošėjai“ ir kurių specialiuose reaktoriuose pagaminama keliasdešimt kilogramų galutinio produkto partijų. Mažesnėse vietose, regis, gaminami daugiausia vietos rinkoms ir, kartais, pardavimui tamsiajame internete skirti narkotikai. Nors informacijos turima nedaug, atrodo, kad didesnės gamybos vietos taip pat aprūpina vietos rinkas, o galutiniai produktai kartais eksportuojami už Europos ribų.

Įvairesnių cheminių medžiagų naudojimas tiek naujoms medžiagoms, tiek skirtingiems labiau žinomų narkotikų sintezės procesams kurti yra sudėtingas iššūkis muitinei, teisėsaugai ir teisiniam reguliavimui. Europos Sąjungoje neteisėta sintetinių narkotikų gamyba eksportui ir vietos rinkoms tebėra rizikos visuomenės sveikatai šaltinis – tiek žmonėms, vartojantiems potencialiai pavojingas medžiagas, tiek dėl žalos aplinkai, kurią jų gamyba gali daryti vietos mastu.

Svarbiausi duomenys ir tendencijos

Narkotikų pasiūlos tendencijos

  • Apskritai iš indeksuotų tendencijų matyti, kad visų Europos Sąjungoje konfiskuotų narkotikų kiekis 2012–2022 m. padidėjo, ypač per pastaruosius 5 metus, nors per pastaruosius 3 metus konfiskuojamo amfetamino ir metamfetamino kiekis šiek tiek svyravo (1.3 pav.).

  • 2012–2022 m. labiausiai padidėjo konfiskuoto kokaino (+376 proc.), metamfetamino (+293 proc.), džiovintų kanapių (+184 proc.), heroino (+91 proc.), MDMA (+71 proc.) ir amfetamino (+74 proc.) kiekis. Šiek tiek padidėjęs kanapių dervos kiekis (+5 proc.) atspindi 52 proc. sumažėjimą, apie kurį Ispanija pranešė 2022 m., kurį veikiausiai lėmė pasikeitę narkotikų kontrabandos keliai. Europoje egzistuoja didelės šių narkotikų vartotojų rinkos. Tačiau tikėtina, kad konfiskuotų narkotikų kiekio padidėjimas bent iš dalies reiškia, kad Europa tampa svarbesnė šių narkotikų gamybos, eksporto ir tranzito vieta.

1.3 pav. Narkotikų konfiskavimas Europos Sąjungoje. Konfiskuotų narkotikų kiekis, indeksuotos tendencijos (2012 = 100)

Pateiktos indeksuotos tendencijos atspindi santykinius narkotikų konfiskavimo pokyčius per 10 metų laikotarpį, tačiau neparodo faktinio kiekio.

MDMA tabletės buvo konvertuotos į masės ekvivalentus, darant prielaidą, kad vienos MDMA tabletės masė – 0,25 g.

  • Narkotikų konfiskavimo tendencijų aiškinimą apsunkina tai, kad joms įtakos turi policijos ir teisėsaugos strategijos bei prioritetai, neteisėtos prekybos narkotikais grupių sėkmė arba nesėkmė siekiant išvengti aptikimo ir bet kokie esminiai prieinamumo ir vartojimo pokyčiai.

  • 2022 m. Europos Sąjungoje užregistruota apie 1 mln. konfiskavimo atvejų; dažniausiai konfiskuoti kanapių produktai, sudarantys 71 proc. visų konfiskavimo atvejų (1.4 pav. ir 1.5 pav.).

1.4 pav. Narkotikų konfiskavimas Europos Sąjungoje. Narkotikų konfiskavimo atvejų, apie kuriuos pranešta, skaičius, pasiskirstymas pagal narkotikus, 2022 m. (proc.)
1.5a pav. Narkotikų konfiskavimas Europos Sąjungoje. Konfiskavimo atvejų skaičius 2022 m.
1.5b pav. Narkotikų konfiskavimas Europos Sąjungoje. 2022 m. konfiskuotas kiekis (tonomis)

MDMA tabletės buvo konvertuotos į masės ekvivalentus, darant prielaidą, kad vienos MDMA tabletės masė – 0,25 g.

  • Vertinant kiekybiškai, 2022 m., palyginti su 2012 m., konfiskuota mažiau kanapių dervos (–18 proc.), džiovintų kanapių (–23 proc.) ir heroino (–28 proc.) (1.6 pav.). Tai gali būti susiję su policijos praktikos, vartojimo ypatumų ar narkotikų prieinamumo pokyčiais.

  • 2012–2022 m. labiausiai padidėjo metamfetamino (+180 proc.), MDMA (+60 proc.), kokaino (+26 proc.) ir amfetamino (+5 proc.) konfiskavimo atvejų skaičius.

1.6 pav. Narkotikų konfiskavimas Europos Sąjungoje. Narkotikų konfiskavimo atvejų skaičius, indeksuotos tendencijos (2012 = 100)

Su narkotikais susijusių teisės pažeidimų tendencijos

  • Vertinama, kad 2022 m. Europos Sąjungoje padaryta apytiksliai 1,5 mln. su narkotikais susijusių teisės pažeidimų, taigi jų skaičius nuo 2012 m. padidėjo 26 proc. Daugiau kaip trys ketvirtadaliai šių pažeidimų (77 proc.. arba 1,2 mln.) yra susiję su narkotikų laikymu asmeniniam vartojimui.

  • Iš apytikriai 1,5 mln. su narkotikais susijusių teisės pažeidimų, narkotikai nurodyti kiek mažiau kaip 1 mln. pažeidimų atvejų: 809 000 buvo susiję su laikymu arba vartojimu, 177 000 – su platinimu, o 3 000 – kitų rūšių pažeidimai (1.7 pav.). Su tiekimu susijusio pažeidimo apibrėžtys įvairiose šalyse gali skirtis.

  • 2022 m. užregistruota maždaug 609 000 teisės pažeidimų; kanapės buvo susijusios su daugiau nei trimis ketvirtadaliais (75 proc.) pažeidimų, susijusių su vartojimu ar laikymu, kai narkotikas yra žinomas, ir jos buvo nustatytos šiek tiek daugiau nei pusės pažeidimų, susijusių su narkotikų tiekimu atvejų (56 proc.) arba 98 000 pažeidimų. Tai, kad narkotikų pasiūlos ir laikymo pažeidimai daugiausia susiję su kanapėmis, rodo šio narkotiko paklausos mastą; tai taip pat liudija su šiuo narkotiku susijusios politikos svarbą.

  • Pažeidimų, susijusių su narkotikų pasiūla, lygis išlieka aukštesnis nei 2012 m. visų narkotikų, išskyrus heroiną, atveju (1.8 pav. ir 1.9 pav.).

1.7 pav. Su narkotikais susiję teisės pažeidimai. Pažeidimų skaičius, pasiūla, vartojimas ir (arba) laikymas 2022 m.

Teisės pažeidimų duomenys, kai buvo nurodytas narkotikas.

1.8 pav. Su narkotikais susiję teisės pažeidimai. Su narkotikų laikymu ir (arba) vartojimu susiję pažeidimai, indeksuotos tendencijos (2012 = 100)
1.9 pav. Su narkotikais susiję teisės pažeidimai. Su pasiūla susiję pažeidimai, indeksuotos tendencijos (2012 = 100)

2022 m. ES gamybos ir pirmtakų duomenys

  • Kanapės. ES valstybės narės 2022 m. pranešė apie 98 000 kanapių augalų konfiskavimo atvejų, t. y. konfiskuota 3,5 mln. atskirų augalų ir 6,5 mln. tonų kanapių (2021 m. – 4,3 mln. augalų ir 32,5 tonos kanapių). Remiantis iš atvirų šaltinių ir nacionalinių partnerių gautais duomenimis, 2022 m. 14 ES valstybių narių buvo likviduota beveik 5 700 neteisėtų kanapių auginimo pasėlių.

  • Heroinas. 2022 m. Nyderlanduose buvo likviduotos dvi heroino gamybos vietos (2021 m. – 3). Vokietija, Ispanija ir Lenkija pranešė tik apie tris heroino pirmtako acetanhidrido konfiskavimo atvejus, kai konfiskuota 141 litras (2021 m. – 5 730 litrų) narkotiko. Nuo 2019 m. visame pasaulyje konfiskuojama gerokai mažiau acetanhidrido. Tai gali rodyti, kad taip nebesistengiama šios medžiagos neteisėtai naudoti ir ja prekiauti arba kad pradėti taikyti alternatyvūs kontrabandos būdai.

  • Kokainas. 2022 m. Europos Sąjungoje likviduotos bent 39 kokaino gamybos vietos (2021 m. – 34). Nepaisant to, kad 2022 m. konfiskuota mažiau kalio permanganato (173 kg), palyginti su 2021 m. (1 100 kg), tikėtina, kad Europos Sąjungoje kokaino hidrochloridas dideliu mastu ir toliau perdirbamas iš importuotų tarpinių produktų. Pavyzdžiui, nustatyta, kad 2023 m. Ispanijoje likviduota kokaino perdirbimo laboratorija buvo pajėgi per dieną pagaminti 200 kg šio narkotiko. Be to, pranešta apie konfiskuotą didelį kiekį neįprastų medžiagų, kurių sudėtyje buvo kokaino, kuris turėjo būti išgaunamas cheminėmis priemonėmis; tai rodo, kad perdirbimas tebėra didelė problema Europoje. Pavyzdžiui, 2022 m. Prancūzijoje aptikta cheminėmis priemonėmis paslėpto kokaino 22 tonų cukraus siuntoje ir 100 kilogramų anglių, patalpintų didesniame į Kroatiją gabenamame anglių krovinyje.

  • Amfetaminas. 2022 m. 7 ES valstybės narės pranešė likvidavusios 108 amfetamino laboratorijas (2021 m. jų buvo 119): Nyderlandai (39), Belgija (35), Lenkija (22), Ispanija (5), Švedija (5), Kroatija (1) ir Rumunija (1).

  • Metamfetaminas. Devynios ES valstybės narės pranešė 2022 m. likvidavusios 242 metamfetamino laboratorijas (2021 m. jų buvo 224): Čekija (202), Nyderlandai (14), Bulgarija (12), Belgija (6), Lenkija (4), Graikija (1), Ispanija (1), Slovėnija (1) ir Švedija (1). 2022 m. 15-oje ES valstybių narių buvo konfiskuota 352 kg pirmtakų (milteliais ir tabletėmis), reikalaingų metamfetaminui sintetinti „efedrino metodu“ (kai naudojamas efedrinas ir pseudoefedrinas (2021 m. 15-oje ES valstybių narių konfiskuota 723 kg).

  • Metamfetaminą taip pat galima gaminti kaip pradinę medžiagą naudojant BMK (BMK taip pat naudojamas amfetamino gamyboje). 2022 m. Europoje konfiskuota 1 329 litrai BMK (2021 m. – beveik 5 100 litrų) ir 26,6 tonos medžiagų (2021 m. – 10,5 tonos), kurios gali būti naudojamos BMK gamyboje. Konfiskuota buvo 25,6 tonos BMK glicidinių darinių (2021 m. – 736 kilogramai), 379 kilogramai MAPA (2021 m. – beveik 9,7 tonos) ir daugiau kaip 500 kilogramų APAA ir APAAN (2021 m. – 50 kilogramų APAA). 2022 m. Europoje (ir visame pasaulyje) pirmą kartą buvo pranešta apie dvi naujas alternatyvias chemines medžiagas, kurios taip pat gali būti naudojamos BMK, DEPAPD ir DEPAPD enoliato gamybai; jų konfiskuota palyginti nedidelis kiekis. Be to, 2022 m. buvo pranešta apie konfiskuotas 2,6 tonos vyno rūgšties – cheminės medžiagos, kuri padeda iš BMK metodais pagamintų mišinių išgauti stipriausią ir paklausiausią metamfetamino atmainą (d-metamfetaminą, naudojamą „kristaliniam metamfetaminui“ gaminti) (2021 m. konfiskuota 4,5 tonos); apie konfiskavimus pranešė Belgija, Vokietija ir Nyderlandai. Tai rodo, kad Europoje tebevykdoma didelio masto d-metamfetamino gamyba. Padidėjęs Europoje konfiskuotų metamfetamino pirmtakų ir susijusių cheminių medžiagų kiekis rodo pasauliniu mastu reikšmingus sintetinių narkotikų gamybos grupių pajėgumus Europos Sąjungoje.

  • MDMA. 2022 m. šešios ES valstybės narės nurodė likvidavusios 48 MDMA laboratorijas (2021 m. jų buvo 25). 2022 m. Belgija pranešė apie 27 likviduotas MDMA laboratorijas (2021 m. – 8), Nyderlandai – apie 13, Ispanija – apie 5, o Prancūzija, Lenkija ir Švedija – po 1. Konfiskuotų MDMA pirmtakų kiekis 2022 m. padidėjo iki 20,5 tonos (2021 m. – 7,1 tonos). 2022 m. MDMA pirmtako PMK ir jo glicidinių darinių konfiskuota per 19,9 tonos (2021 m. – 2,6 tonos). Taip pat pranešta apie kitas alternatyvias chemines medžiagas: 2022 m. konfiskuotas mažesnis MAMDPA kiekis (37 kilogramai, palyginti su 4,5 tonos 2021 m.). Šie pranešimai apie didesnį konfiskuotą MDMA pirmtakų kiekį, kartu su informacija apie MDMA eksportą gali rodyti šio narkotiko gamybos pasaulinėms rinkoms padidėjimą ir bendrą atsigavimą po sumažėjimo, susijusio su COVID-19 pandemija.

  • Katinonai. 2022 m. Europos Sąjungoje likviduota 29 sintetinių katinonų gamybos vietos, kai kurios iš jų buvo didelės (2021 m. – 15): 23 Lenkijoje (2021 m. – 12) ir 6 Nyderlanduose (2021 m. – 2). 2022 m. buvo konfiskuota 558 kg sintetinių katinonų pirmtakų (2021 m. – 555 kg), daugiausia – Lenkijoje (355 kg). Prancūzijoje sulaikyta į Lenkiją iš Kinijos gabenama siunta su 1 tona 4-CMC pirmtako 1-(4-chlorofenil)propan-1-ono.

  • Ssintetiniai opioidai. 2023 m. Latvijos policija pranešė, kad likvidavo fentanilio gamybos vietą ir konfiskavo beveik 2 kg šio narkotiko, taip pat tose pačiose patalpose – 2,7 kg fentanilio pirmtako NPP. Be to, 2023 m. Latvijos policija pranešė, kad likvidavo neteisėtą metadono gamybos laboratoriją.

  • Šalinimo vietos. 2022 m. iš praneštų 194 (2021 m. – 234) narkotikų gamybos atliekų ir įrangos šalinimo vietų Europos Sąjungoje apie 41 pranešė Belgija ir 153 – Nyderlandai. 

EMCDDA ir Europolo medžiagoje ES narkotikų rinkos. Išsami analizė pateikiama išsami informacija apie narkotikų gamybą ir neteisėtą prekybą jais.

ES pagamintų į ES kontroliuojamų medžiagų sąrašus įtrauktų narkotikų pirmtakų ir į šiuos sąrašus neįtrauktų cheminių medžiagų konfiskavimo atvejų ES suvestinė, 2022 m.
Pirmtakai, susiję su MDMA gamyba
Medžiaga Konfiskuotas kiekis
PMK glicidiniai dariniai (kg) 14182
„Helional“ (litrais) 5
MAMDPA (kg) 37
Nitro-PMK (kg) < 1
Piperonalis (kg) < 1
PMK (litrais) 3883
Safrolas (litrais) 436
Pirmtakai, susiję su amfetamino ir metamfetamino gamyba
Medžiaga Konfiskuotas kiekis
AIBN (kg) 20
Amonio formiatas (litrais) 19
APAA (kg) 11
APAAN (kg) 500
Benzaldehidas (kg) 482
Benzilcianidas (kg) 3
BMK (litrais) 1329
DEPAPD (litrais) 13
DEPAPD enoliatas (kg) 100
Efedrinas (kg) 312
Formamidas (kg) 9943
Skruzdžių rūgštis (litrais) 10432
BMK glicidiniai dariniai (kg) 25567
Jodas (kg) 75
MAPA (kg) 379
Nitroetanas (litrais) 1
Fenil-2-nitropropenas (kg) 4
Fenetilaminas (kg) 34
Fenilacto rūgštis (kg) 25
Pseudoefedrinas (kg) 40
Raudonasis fosforas (kg) 108
Vyno rūgštis (kg) 2574
Pirmtakai, susiję su heroino gamyba
Medžiaga Konfiskuotas kiekis
Acetanhidridas (litrais) 141
Pirmtakai, susiję su katinonų gamyba
Medžiaga Konfiskuotas kiekis
2-brom-4-chlorpropiofenonas (kg) 234
2-brom-4-metilpropiofenonas (kg) 324
Su kokaino perdirbimu susijusios cheminės medžiagos
Medžiaga Konfiskuotas kiekis
Kalcio chloridas (kg) 2040
Kalio permanganatas (kg) 173
Etilacetatas (litrais) 10491

Pirminiai duomenys

Duomenis, kuriais remiantis sudaryti šiame puslapyje pateikti infografikai ir diagramos, rasite spustelėję toliau esančią nuorodą.

Visus 2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitos pirminius duomenis, įskaitant metaduomenis ir metodines pastabas, galima rasti mūsų duomenų kataloge.

Šių duomenų, kuriais remiantis sudaryti šiame puslapyje pateikti infografikai, diagramos ir panašūs elementai, rinkinį rasite spustelėję toliau pateiktą nuorodą.


Top