Syntetická stimulancia – současná situace v Evropě (Evropská zpráva o drogách 2024)

Amfetamin, metamfetamin a nyní také syntetické katinony jsou syntetická stimulancia centrálního nervového systému dostupná na evropském trhu s drogami. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o syntetická stimulancia, včetně prevalence užívání, žádostí o léčbu, záchytů, ceny a čistoty, škodlivých dopadů a dalších informací.
Tato stránka je součástí Evropské zprávy o drogách 2024, každoročního přehledu centra EMCDDA o drogové situaci v Evropě.
Poslední aktualizace: 11. června 2024
Různorodost v dostupnosti a užívání stimulancií
Amfetamin, metamfetamin a syntetické katinony jsou všechno syntetická stimulancia centrálního nervového systému dostupná na evropském nelegálním trhu s drogami. Historicky bylo vždy nejrozšířenější užívání amfetaminu, zatímco dostupnost a užívání metamfetaminu a syntetických katinonů je ve většině zemí omezenější. Existují však známky toho, že dochází k diverzifikaci vzorců dostupnosti a užívání syntetických stimulancií. Součástí celkového kontextu této situace je skutečnost, že trendy ve výrobě syntetických drog mohou být nesmírně dynamické a spotřebitelé mohou považovat různá stimulancia za funkčně podobná, přičemž mohou být ochotni zkoušet nové produkty na základě jejich dostupnosti na trhu. Panují proto obavy ze zvýšených zdravotních hrozeb a sociálních problémů, které mohou být spojeny s větší dostupností a užíváním těchto látek. Současné informační nástroje zároveň nejsou obecně dostatečně vyvinuté, aby umožnily sledovat trendy v užívání nebo související problémy spojené s měnícími se vzorci užívání syntetických stimulancií, což znamená, že k odhalování důležitých změn v této oblasti může docházet jen pomalu. Prioritou proto zůstává zlepšení naší schopnosti monitorovat a rychleji reagovat na vývoj v oblasti užívání syntetických drog obecně.
Porozumění zdravotním rizikům spojeným se stimulancii
Metamfetamin a syntetické katinony jsou chemicky podobné amfetaminu, ale nejsou nutně ekvivalentní, pokud jde o riziko, které představují pro veřejné zdraví. Například rozšířené užívání syntetických katinonů je relativně novou záležitostí a v současné době nemáme k dispozici spolehlivou datovou základnu, pomocí které bychom pochopili potenciální zdravotní rizika tohoto jevu nebo bychom přišli na to, co by mohlo představovat vhodné intervence. Metamfetamin je dostupný ve vysoce čistých formách, které se dají kouřit, přičemž s užíváním této drogy tímto způsobem podání jsou spojeny zvláštní zdravotní rizika. Všechny tyto látky mohou být k dispozici také ve formě navzájem si podobných druzích prášku nebo tablet, což znamená, že spotřebitelé si nemusí být vědomi toho, jaké konkrétní stimulancium nebo směs látek konzumují. Ze zpráv služeb pro testování drog v několika členských státech EU v letech 2022 a 2023 a rovněž z hlášení do systému včasného varování EU vyplývá, že syntetické katinony lze nalézt i v produktech prodávaných jako MDMA, což svědčí o praktikách klamavého prodeje a používání příměsí. To znamená, že pro pochopení trendů spotřeby i rozsahu a povahy jakýchkoli souvisejících nepříznivých zdravotních následků je obzvláště důležitá forenzní a toxikologická analýza.
Obecnější obavou je, že všechna zmiňovaná stimulancia jsou také do určité míry spojeny s chováním, které může představovat zdravotní rizika. Tato rizika zahrnují předávkování, akutní a chronické problémy v oblasti duševního zdraví a infekční onemocnění. U některých skupin obyvatel byly rovněž zdokumentovány problematické a intenzivní způsoby užívání stimulancií, jako je kombinace vysoce riskantního užívání drog a rizikového sexuálního chování, které je známé jako „chemsex“. Zvláštní obavy vzbuzuje injekční užívání stimulancií, které je spojeno s vyšším rizikem přenosu HIV. To lze vysvětlit častějším užíváním, sdílením injekčního materiálu a rizikovým sexuálním chováním mezi injekčními uživateli stimulancií.
V posledním desetiletí byla v 7 velkých evropských městech v 6 zemích zaznamenána lokální ohniska HIV související s injekčním užíváním stimulancií, a to především mezi lidmi na okraji společnosti, kteří si drogy aplikují injekčně na otevřených drogových scénách (viz Infekční nemoci související s drogami – současná situace v Evropě). Analýza reziduí v injekčních stříkačkách provedená sítí ESCAPE v letech 2022–2023 potvrzuje přítomnost stimulancií, jako je amfetamin a syntetické katinony, na mnoha místech, kde se injekčně užívají drogy. Zprávy ze sítě monitorovaných nemocnic sítě Euro-DEN Plus napříč Evropou v roce 2022 poukazují na přetrvávající přítomnost syntetických stimulancií u příjmů z důvodu akutní intoxikace související s drogami na pohotovostních odděleních.
Výroba a pašování metamfetaminu poukazuje na potenciál pro zvýšené užívání v Evropě
Metamfetamin je sice méně často užívaným syntetickým stimulanciem a v dostupných údajích je méně patrný, ale stále se objevují signály, že jeho výroba v Evropě je na vzestupu. Užívání této drogy je dlouhodobě nejčastěji pozorováno v Česku a na Slovensku a v poslední době i v některých sousedních zemích. Nyní se vyskytuje ve více zemích, i když celková prevalence užívání podle všeho zůstává ve většině zemí nízká. Přestože údaje z analýzy odpadních vod nejsou reprezentativní s ohledem na obecnou populaci, naznačují, že v 15 z 67 evropských měst, u nichž jsou k dispozici data za roky 2022 a 2023, došlo k nárůstu zjištěných reziduí metamfetaminu.
Dostupné údaje o výrobě těchto stimulancií a obchodování s nimi vypovídají o měnící se dynamice obchodu s nelegálními stimulancii. V roce 2022 bylo v Evropské unii nahlášeno 108 zlikvidovaných laboratoří na výrobu amfetaminu (oproti 119 v roce 2021). Po poklesu oproti vrcholu v roce 2020 (22,3 tun) zůstalo množství drog zachycené v Evropské unii mezi lety 2021 a 2022 stabilní na úrovni přibližně 7 tun. Objevila se tvrzení, že tento pokles zachyceného množství může svědčit o poklesu výroby, což je pravděpodobně důsledkem přechodu výrobců na jiná stimulancia, jako je metamfetamin, který může vést k vysokým ziskům, pokud se s ním obchoduje na trzích mimo EU. Z nejnovějších údajů vyplývá, že množství metamfetaminu zachyceného v Evropské unii zůstalo v letech 2021 až 2022 relativně stabilní na úrovni přibližně 1,4 tuny v návaznosti na pokles z maxima v roce 2019 (2,3 tuny), za nímž stály významné dovozy z Mexika. V roce 2022 mírně poklesl počet nahlášených zlikvidovaných výroben metamfetaminu, což pravděpodobně odráží skutečnost, že ačkoli dochází k odhalení velkoobjemových výroben, většina z nich je malého rozsahu, přičemž počet detekcí každoročně kolísá. Množství zachycených glycidových derivátů BMK, což je prekurzor používaný k výrobě metamfetaminu ve velkém měřítku, se v roce 2022 zvýšilo a došlo rovněž k zachycení nových alternativních chemických látek k výrobě BMK (viz Údaje o trhu se syntetickými stimulancii níže). Zvýšené množství prekurzorů metamfetaminu a souvisejících chemických látek zachycených v Evropě odráží celosvětově významnou kapacitu skupin vyrábějících syntetické drogy v regionu, přičemž tato droga se stále převážně vyváží na trhy mimo EU. Problémy s dostupností údajů znamenají, že dostupné informace je nutné interpretovat s obezřetností a je třeba vyvinout další úsilí v rámci sledování trendů produkce a analýze jejich důsledků pro veřejné zdraví i bezpečnost. Turecko oznámilo, že v roce 2022 zachytilo rekordní množství metamfetaminu (téměř 16 tun). Jedním z důvodů je potenciální nárůst obchodu s metamfetaminem z Afghánistánu s využitím zavedených tras pro pašování heroinu směrem do Evropy. Nadále přetrvávají problémy, pokud jde o lepší porozumění tokům v rámci obchodu s metamfetaminem a změnám, k nimž dochází v Afghánistánu, přičemž je třeba poznamenat, že tato droga byla rovněž cílem nedávných opatření přijatých Talibanem ke snížení výroby drog v zemi.
Stále větší výzvu představují syntetické katinony
Z hlášení vyplývá, že syntetické katinony se stále častěji pašují ve velkých zásilkách z Indie do Evropy. Zároveň se vyrábějí i v Evropě, zejména v Polsku, kde byla v roce 2022 nahlášena likvidace 23 laboratoří a zachycení 355 kilogramů prekurzorů. Vzhledem k objemům zachycených prekurzorů a zadržení neregulovaných alternativních chemických látek se zdá být pravděpodobné, že může docházet k rozsáhlé výrobě pro evropské i jiné trhy.
Celkově vzato může vést užívání nelegálních stimulancií k řadě zdravotních problémů, a proto tyto látky nadále představují výzvu pro monitorovací činnosti, tvůrce politik a poskytovatele služeb v Evropě. Častější injekční aplikace spojená s užíváním stimulancií a potenciálně mnohem závažnější zdravotní komplikace při injekčním užívání a kouření metamfetaminu znamenají, že jakýkoli nárůst spotřeby, zejména u zranitelných skupin, by mohl představovat stále závažnější výzvu pro služby zaměřené na minimalizaci škod a pohotovostní zdravotnické služby.
Hlavní data a trendy
Prevalence a vzorce užívání syntetických stimulancií
- Z průzkumů provedených ve 24 zemích EU v letech 2017 až 2023, v nichž jsou amfetamin a metamfetamin seskupeny dohromady, vyplývá, že v posledním roce užilo amfetaminy 1,5 milionu mladých dospělých (15 až 34 let), tj. 1,5 % osob v této věkové skupině. Ze 12 evropských zemí, které od roku 2020 provádějí průzkumy a uvádí intervaly spolehlivosti, jich 2 uvedly vyšší odhady než v předchozím srovnatelném průzkumu a 10 hlásilo stabilní situaci (nejnovější data z průzkumů viz Obrázek 4.1).
- Odhady vysoce rizikového užívání metamfetaminu se v jednotlivých zemích liší, přičemž se pohybují od 0,37 na 1 000 obyvatel (což odpovídá 225 vysoce rizikovým uživatelům) na Kypru po 5,22 na 1 000 obyvatel (34 700 vysoce rizikových uživatelů) v Česku a 2,9 na 1 000 obyvatel (10 624 vysoce rizikových uživatelů) na Slovensku.
- V evropském internetovém průzkumu o drogách z roku 2021 (nereprezentativní průzkum mezi uživateli drog) uvedla 4 % respondentů, že v posledních 12 měsících užila syntetické katinony.
Zde uvedené údaje o prevalenci vycházejí z průzkumů v obecné populaci, které centru EMCDDA předložila vnitrostátní kontaktní místa. Nejnovější údaje a podrobné metodické informace naleznete ve Statistickém věstníku 2024: prevalence užívání drog.
Grafy znázorňující nejnovější údaje pro danou zemi vycházejí ze studií provedených v letech 2013 až 2023.
Odhady prevalence pro obecnou populaci: věkové rozmezí 18–64 let a 18–34 let pro Francii, Itálii, Maďarsko, Německo a Řecko; 16–64 let a 16–34 let pro Dánsko, Estonsko a Norsko; 18–65 let pro Maltu; 17–34 let pro Švédsko.
- Ze 65 měst, která mají k dispozici data o reziduích amfetaminu v komunálních odpadních vodách za roky 2022 a 2023, jich 26 hlásilo nárůst, 13 stabilní situaci a 26 pokles (Obrázek 4.2).
červená = nárůst | zelená = pokles | žlutá = stabilní hodnota s ohledem na předchozí hodnotu | modrá = neexistují předchozí údaje
Střední denní množství amfetaminu v miligramech na 1 000 obyvatel. Vzorky byly odebírány po dobu jednoho týdne mezi březnem a květnem 2023.
S ohledem na statistické chyby jsou na tomto grafu za stabilní považovány hodnoty, které se od předchozí hodnoty liší o méně než 10 %.
Zdroj: Základní skupina pro analýzu odpadních vod v Evropě (SCORE).
Kompletní soubor dat a analýzu naleznete na adrese Wastewater analysis and drugs – a European multi-city study (Analýza odpadních vod a drog – evropská studie z více měst).
- Ze 67 měst, která mají k dispozici data o reziduích metamfetaminu v komunálních odpadních vodách za roky 2022 a 2023, jich 15 hlásilo nárůst, 13 stabilní situaci a 39 pokles (Obrázek 4.3).
červená = nárůst | zelená = pokles | žlutá = stabilní hodnota s ohledem na předchozí hodnotu | modrá = neexistují předchozí údaje
Střední denní množství metamfetaminu v miligramech na 1 000 obyvatel. Vzorky byly odebírány po dobu jednoho týdne mezi březnem a dubnem 2023.
S ohledem na statistické chyby jsou na tomto grafu za stabilní považovány hodnoty, které se od předchozí hodnoty liší o méně než 10 %.
Zdroj: Základní skupina pro analýzu odpadních vod v Evropě (SCORE).
Kompletní soubor dat a analýzu naleznete na adrese Wastewater analysis and drugs – a European multi-city study (Analýza odpadních vod a drog – evropská studie z více měst).
Nástup do léčby v souvislosti s užíváním syntetických stimulancií
- Odhaduje se, že v roce 2022 nastoupilo v Evropě specializovanou léčbu drogové závislosti téměř 10 000 klientů, kteří uvedli jako svou primární drogu amfetamin, přičemž přibližně polovinu z nich (4 800) tvořili klienti nastupující léčbu poprvé (Obrázek 4.4).
- V roce 2022 nebo v posledním roce, pro který jsou dostupná data, tvořili uživatelé amfetaminu nebo metamfetaminu nejméně 15 % klientů nastupujících léčbu poprvé v Bulharsku, Česku, Estonsku, Finsku, Lotyšsku, Polsku, na Slovensku a v Turecku.
Data se týkají všech osob nastupujících léčbu související s užíváním amfetaminu jako primární drogy – za rok 2022 nebo za poslední rok, pro který byla k dispozici. Data týkající se osob nastupujících léčbu poprvé jsou za rok 2022 nebo za poslední rok, pro který byla k dispozici: Česko, 2020, Španělsko, Francie, Finsko, Rumunsko, 2021; Nizozemsko, 2015. Data pro Švédsko a Norsko se týkají klientů uvádějících jako primární drogu jiná stimulancia než kokain.
- Osoby nastupující léčbu, které jako hlavní problémovou drogu uvádí metamfetamin, jsou soustředěny v Česku, Německu, na Slovensku a v Turecku, což dohromady činilo 92 % z odhadovaných 12 000 uživatelů metamfetaminu nastupujících léčbu v roce 2022, z nichž 6 400 byli klienti nastupující léčbu poprvé (Obrázek 4.5). Kromě toho byl v aplikačních místnostech v Aténách a Barceloně v druhé polovině roku 2022 zaznamenán nárůst počtu klientů, kteří uvedli, že metamfetamin kouří.
Data ohledně charakteristik klientů se týkají všech osob nastupujících léčbu, jejichž primární drogou je metamfetamin – za rok 2022 nebo za poslední rok, pro který byla k dispozici. Data týkající se osob nastupujících léčbu poprvé jsou za rok 2022 nebo za poslední rok, pro který byla k dispozici: Česko 2020, Španělsko, Francie, Finsko, Rumunsko 2021; Nizozemsko, 2015.
- Dostupná data ze zemí, které uvádí osoby nastupující léčbu v souvislosti s užíváním syntetických katinonů, vykazují nárůst ze 457 klientů v roce 2016 na 1 207 klientů v roce 2022, z nichž 90 % připadá na Francii (416 klientů, údaje za rok 2021), Polsko (306 klientů), Španělsko (225 klientů, údaje za rok 2021) a Belgii (145 klientů) (Obrázek 4.6). Podíl klientů nastupujících léčbu v souvislosti s užíváním syntetických katinonů mezi všemi osobami nastupujícími léčbu, jejichž primární drogou jsou jiná stimulancia než kokain, se zvýšil ze 4 % v roce 2016 na 8 % v roce 2022.
Data týkající se osob nastupujících léčbu jsou za rok 2022 nebo za poslední rok, pro který byla k dispozici. Trendy u osob žádajících o léčbu jsou založeny na datech ze 22 zemí. Do grafu trendů jsou zahrnuty pouze země, které disponují daty za minimálně 5 ze 6 let. Chybějící údaje byly nahrazeny hodnotami z předchozího roku v případě Španělska a Francie (2022) a Německa (2019). Vzhledem k přerušenému poskytování služeb v souvislosti s onemocněním covid-19 je třeba údaje za roky 2020, 2021 a 2022 interpretovat s obezřetností.
Injekční užívání syntetických stimulancií
- Injekční aplikace se uvádí jako běžný způsob podání u osob nastupujících léčbu, jejichž primární drogou je amfetamin, v řadě zemí, včetně Finska (78 %), Estonska (71 %), Švédska (65 %) a Lotyšska (42 %).
- Přibližně 6 % uživatelů amfetaminu, kteří nastoupili léčbu drogové závislosti v Evropě v roce 2022 nebo v posledním roce, pro který jsou k dispozici data, uvedlo jako hlavní způsob podání injekční aplikaci, zatímco 68 % uvedlo šňupání, 9 % kouření a 17 % orální užití drogy. 65 % klientů nastupujících léčbu připadá na čtyři země, a to Belgii, Německo, Polsko a Španělsko.
- Z analýzy 1 849 použitých injekčních stříkaček provedené sítí ESCAPE ve 12 městech v 11 členských státech EU v letech 2021–2022 vyplynulo, že celkově třetina stříkaček obsahovala rezidua dvou nebo více kategorií drog. Nejčastější kombinací byla směs stimulancia a opioidu. Syntetické katinony byly nalezeny v použitých injekčních stříkačkách shromážděných v Paříži (89 %), Budapešti (34 %), Helsinkách (23 %) a Tallinnu (19 %). Syntetické katinony 3-MMC a 3-CMC byly zjištěny v Paříži, Dublinu (pouze 3-MMC) a Praze (pouze 3-CMC).
Škodlivé dopady spojené s užíváním syntetických stimulancií
- V roce 2022 byl amfetamin pátou nejčastěji hlášenou látkou ve 20 nemocnicích sítě Euro-DEN Plus v 15 zemích EU a Norsku. Figuroval u 9 % (566) hospitalizací z důvodu akutní intoxikace související s drogami.
- Metamfetamin byl v roce 2022 dvanáctou nejčastěji hlášenou látkou v 18 nemocnicích sítě Euro-DEN Plus a figuroval u 2,1 % (135) hospitalizací z důvodu akutní intoxikace související s drogami (oproti 2,6 % v roce 2021).
- Syntetický katinon 3-MMC v roce 2022 figuroval u 38 hospitalizací z důvodu akutní intoxikace související s drogami v 6 nemocnicích sítě Euro-DEN Plus (oproti 68 v 5 nemocnicích v roce 2021).
- Z 20 zemí, kde byly za rok 2022 k dispozici postmortální údaje, jich 18 hlásilo 1 030 úmrtí způsobených drogami, na nichž se podílely amfetaminy (1 073 v roce 2021 ve 23 zemích) – závěry postmortálního vyšetření sdružují amfetamin a metamfetamin do jedné skupiny.
- V 6 zemích EU, které hlásily úmrtí způsobená drogami zahrnující syntetické katinony za oba roky, se počet případů zvýšil z 18 v roce 2021 na 27 v roce 2022.
Údaje o trhu se syntetickými stimulancii
-
V roce 2022 členské státy EU nahlásily 31 000 záchytů amfetaminu v celkovém množství 7,1 tuny (oproti 7 tunám v roce 2021) (Obrázek 4.7). Turecko zachytilo téměř 6 tun (oproti 3,5 tuny v roce 2021), včetně téměř 24 milionů tablet označených logem „Captagon“ (oproti 13,8 milionu v roce 2021). Průměrná čistota amfetaminu v maloobchodním prodeji se za poslední desetiletí výrazně zvýšila (+97 %), zatímco cena zůstala poměrně stabilní (−27 %).
EU+2 označuje členské státy EU, Norsko a Turecko.
Cena a čistota: národní střední hodnoty – minimum, maximum a mezikvartilové rozpětí. Země se liší podle ukazatelů.
-
Členské státy EU nahlásily 9 900 záchytů metamfetaminu v celkovém množství 1,4 tuny v roce 2022 (oproti 1,2 tuny v roce 2021) (Obrázek 4.8). Turecko v roce 2022 oznámilo 77 700 záchytů metamfetaminu v celkovém množství 15,8 tuny a 383 litrů (oproti 5,5 tuny v roce 2021). Velký nárůst množství zachyceného v Turecku může naznačovat zvýšení obchodu s metamfetaminem s využitím zavedených tras pro pašování heroinu do Evropy z Afghánistánu přes Turecko. Za poslední desetiletí se mírně zvýšila průměrná čistota metamfetaminu, zatímco cena zůstala poměrně stabilní, i když v posledních letech zaznamenala pokles.
EU+2 označuje členské státy EU, Norsko a Turecko.
Cena a čistota: národní střední hodnoty – minimum, maximum a mezikvartilové rozpětí. Země se liší podle ukazatelů.
- Přibližně 87 % celkového množství nových psychoaktivních látek, jejichž záchyt členské státy EU hlásily v roce 2022 ve všech formách, neboli 26,5 tuny (oproti 4,5 tuny v roce 2021), tvořily syntetické katinony. Hlavními látkami byly 3-CMC (63 %), 3-MMC (9 %), 2-MMC (5 %) a N-ethylnorpentedron (3 %). Velké objemy katinonů zachycené v některých jednotlivých případech (většinou pašované z Indie) naznačují, že tyto látky mají potenciál sehrávat významnější úlohu na evropském trhu se stimulancii.
- V roce 2022 nahlásilo 7 členských států EU likvidaci 108 laboratoří na výrobu amfetaminu (oproti 119 v roce 2021): Nizozemsko (39), Belgie (35), Polsko (22), Španělsko (5), Švédsko (5), Chorvatsko (1) a Rumunsko (1).
- 9 členských států EU oznámilo, že v roce 2022 zlikvidovalo 242 laboratoří na výrobu metamfetaminu (oproti 224 v roce 2021): Česko (202), Nizozemsko (14), Bulharsko (12), Belgie (6), Polsko (4), Řecko (1), Španělsko (1), Slovinsko (1) a Švédsko (1).
- 15 členských států EU v roce 2022 nahlásilo záchyty prekurzorů potřebných k syntéze metamfetaminu prostřednictvím „efedrinové metody“ (efedrinu a pseudoefedrinu) v celkovém množství 352 kilogramů (jak ve formě prášku, tak tablet) (oproti 723 kilogramům v 15 členských státech EU v roce 2021). Metamfetamin lze vyrábět také s použitím látky BMK jako výchozího materiálu, kterou lze rovněž použít k výrobě amfetaminu. V roce 2022 bylo v Evropě zachyceno 1 329 litrů BMK (oproti téměř 5 100 litrům v roce 2021) a 26,6 tuny látek, které lze použít k výrobě BMK. Tyto záchyty zahrnovaly 25,6 tuny glycidových derivátů BMK (oproti 736 kilogramům v roce 2021), 379 kilogramů MAPA (oproti téměř 9,7 tuny v roce 2021) a více než 500 kilogramů APAA a APAAN (oproti 50 kilogramům APAA v roce 2021). V roce 2022 byly v Evropě (a na celém světě) poprvé nahlášeny dvě nové alternativní chemické látky, které lze rovněž použít k výrobě BMK, DEPAPD a enolát DEPAPD. Tyto látky byly zachyceny v relativně malých množstvích. Záchyty kyseliny vinné, což je chemická látka umožňující získat nejsilnější a nejvyhledávanější formu metamfetaminu (d-metamfetamin používaný pro výrobu „krystalového metamfetaminu“) ze směsí vyrobených metodami využívajícími BMK, v roce 2022 dosáhly 2,6 tuny (oproti 4,5 tuny v roce 2021) a byly hlášeny Belgií, Německem a Nizozemskem. To naznačuje, že v Evropě i nadále probíhá velkoobjemová výroba d-metamfetaminu.
- V roce 2022 bylo v Evropské unii zlikvidováno 29 výroben syntetického katinonu (oproti 15 v roce 2021), z nichž některé byly velkého rozsahu: 23 v Polsku (oproti 12 v roce 2021) a 6 v Nizozemsku (oproti 2 v roce 2021).
- Záchyty prekurzorů syntetického katinonu v roce 2022 činily 558 kilogramů (oproti 555 kilogramů v roce 2021), zejména v Polsku (355 kilogramů, oproti 311 kilogramům v roce 2021). Ve Francii byla zachycena zásilka prekurzoru 4-CMC 4-chloropropiofenonu pocházejícího z Číny a směřujícího do Polska.
- Ačkoli to nevypovídá o vnitrostátních trzích s drogami, více než 66 % vzorků amfetaminu, které v první polovině roku 2023 prověřovaly evropské služby pro testování drog, obsahovalo psychoaktivní příměs. Nejčastěji nalezenou psychoaktivní příměsí ve vzorcích amfetaminu analyzovaných službami pro testování drog byl kofein. Jako příměsi byly často odhaleny i další stimulancia a halucinogeny.
- Z hlášení do systému včasného varování EU v letech 2022 a 2023 vyplývala možnost, že syntetické katinony budou stále častěji klamavě prodávány jako MDMA nebo používány jako příměsi v produktech prodávaných jako MDMA. Ačkoli rozsah tohoto problému není znám, syntetické katinony v produktech prodávaných jako MDMA odhalily služby pro testování drog v 11 členských státech EU, i když nepříliš často. Mezi dotčené produkty patřila extáze ve formě tablet, krystalů a prášku, které obvykle obsahovaly 4-CMC (klefedron), 3-MMC, 3-CMC, 4-MMC (mefedron) a dipentylon.
Podrobné informace o syntetických stimulanciích lze nalézt ve společném materiálu centra EMCDDA a Europolu EU Drug Market: In-depth analysis (Trh s drogami v EU: hloubková analýza) a materiálu centra EMCDDA Stimulants: health and social responses (Stimulanty: zdravotní a sociální reakce).
Zdrojová data
Úplný soubor zdrojových dat pro Evropskou zprávu o drogách 2024 včetně metadat a metodických poznámek je k dispozici v našem katalogu dat.
Dílčí soubor údajů použitý k sestavení infografik, grafů a podobných prvků na této stránce naleznete níže.
Tabulky s údaji o prevalenci užívání drog včetně průzkumů obecné populace a analýzy odpadních vod (všechny látky)
Tabulky s dalšími údaji včetně tabulek týkajících se syntetických stimulancií