Heroin a další opioidy – současná situace v Evropě (Evropská zpráva o drogách 2024)

Heroin zůstává nejčastěji užívaným nelegálním opioidem v Evropě a je zodpovědný za velký podíl zdravotní zátěže připisované užívání nelegálních drog. Užívání opioidů v Evropě se však nadále vyvíjí způsobem, který bude mít pravděpodobně významný dopad na to, jak budeme řešit problémy v této oblasti. Na této stránce najdete nejnovější analýzu drogové situace, pokud jde o heroin a další opioidy v Evropě, včetně prevalence užívání, poptávky po léčbě, záchytů, ceny a čistoty, škodlivosti a dalších údajů.
Tato stránka je součástí Evropské zprávy o drogách 2024, každoročního přehledu centra EMCDDA o drogové situaci v Evropě.
Poslední aktualizace: 11. června 2024
Připravenost na možné změny v dostupnosti a užívání opioidů
Heroin zůstává nejčastěji užívaným nelegálním opioidem v Evropě a je zodpovědný za velký podíl zdravotní zátěže připisované užívání nelegálních drog. Užívání opioidů v Evropě se však nadále vyvíjí způsobem, který bude mít pravděpodobně významný dopad na to, jak budeme řešit problémy v této oblasti.
Údaje o nástupu do léčby drogové závislosti a další ukazatele prokazují, že kohorta uživatelů heroinu v Evropě stárne, přičemž v současnosti je k dispozici jen málo důkazů, které by naznačovaly významnější přírůstek nových uživatelů. Mezi lety 2010 a 2022 se zvýšil průměrný věk všech klientů nastupujících specializovanou protidrogovou léčbu kvůli užívání heroinu i těch, kteří léčbu vyhledali poprvé, stejně jako podíl starších klientů (viz Obrázek 6.1 a Obrázek 6.2). Změny v charakteristikách osob, které vyhledávají pomoc, stále větší měrou potvrzují, že příslušné služby musí reagovat na potřeby klientů, kteří vykazují stále složitější spektrum potřeb v oblasti zdravotní a sociální podpory. Kromě přímé reakce na problémy související s drogami mezi ně patří potřeba poskytovat péči a podporu při prevenci nebo léčbě nemocí souvisejících s věkem a odpovídající požadavek na vytvoření účinných víceagenturních partnerství a postupů pro předávání klientů do péče všeobecných zdravotnických a sociálních podpůrných služeb.
Na základě údajů z 19 zemí EU a Turecka.
Na základě údajů z 20 zemí EU a Turecka.
Přestože se heroin stále podílí na řadě úmrtí souvisejících s opioidy (viz Úmrtí způsobená drogami – současná situace v Evropě), počet zemí, ve kterých tomu tak je, se snížil. Zároveň roste podíl dalších opioidů. Navíc ačkoli heroin zůstal v roce 2022 nejčastěji hlášeným opioidem při hospitalizacích z důvodu akutní intoxikace drogami v monitorovaných nemocnicích sítě Euro-DEN, v některých městech nyní heroin jako příčinu hospitalizací předstihly jiné opioidy – často ty, které se používají k léčbě opioidními agonisty, ale v některých lokalitách také léky s obsahem opioidů používané k tlumení bolesti nebo nové silné syntetické opioidy. I když tento soubor dat nevypovídá o situaci v jednotlivých zemích, poskytuje přehled o tom, jak se problémy s opioidy mohou měnit na místní úrovni. I tyto údaje je však třeba interpretovat obezřetně, neboť některé změny v této oblasti zřejmě odrážejí pozitivní dopad dlouhodobých politik zaměřených na snížení poptávky po heroinu, odrazování od zahájení jeho užívání a zajištění adekvátní a účinné léčby. Nyní však může být zapotřebí věnovat větší pozornost opatřením ke snížení rizika toho, že by se opioidy původně určené k léčebnému použití mohly dostat na nelegální trh. Zde je důležité zajistit, aby při dosahování tohoto cíle nedocházelo k vytváření dalších překážek pro poskytování účinné léčby osobám, které mají problémy s opioidy. Kromě toho je třeba poznamenat, že přístup k léčbě opioidními agonisty je v mnoha zemích stále nedostatečný.
Rovněž byly zaznamenány změny týkající se způsobu podání heroinu. U příjmů do léčebných zařízení byl za poslední desetiletí pozorován odklon od injekčního podání u klientů užívajících heroin, kteří nastupují léčbu poprvé, jakož i u dříve léčených klientů (viz Obrázek 6.3 a materiál Injekční užívání drog v Evropě – současná situace). Tato změna může odrážet vliv různých faktorů, včetně dopadu úsilí o minimalizaci škod a prevenci a změn v dostupnosti drog, které mohou ovlivnit vzorce užívání. Pouze 18 % nových klientů nastupujících léčbu v důsledku problémů souvisejících s heroinem nyní uvádí jako hlavní způsob aplikace injekční podání. Tento vývoj je důležitý, protože právě injekční užívání drog je spojeno s řadou negativních zdravotních důsledků. Méně příznivou skutečností však je, jak již bylo uvedeno jinde v této zprávě, že celkově injekční uživatelé drog podle všeho injekčně užívají širší škálu látek, přičemž častěji jsou hlášena zejména stimulancia.
„Jiné způsoby podání“ zahrnují konzumaci s jídlem / v nápoji, šňupání a nespecifikované hlavní způsoby podání. Vzhledem k omezením zavedeným v rámci specializovaných služeb léčby drogové závislosti v souvislosti s onemocněním covid-19 je třeba údaje za roky 2020, 2021 a 2022 interpretovat s obezřetností. Trendy vycházejí z údajů 19 členských států EU, které poskytly údaje za dané období; zahrnuty jsou pouze ty, které mají údaje alespoň za 9 z 10 let. Chybějící data jsou interpolována z předcházejících nebo následujících let. Přeškrtnuté řádky se vztahují na období pandemie covidu-19.
Možné známky změn na evropském trhu s heroinem
Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že po zákazu pěstování opia ze strany Talibanu dojde v Afghánistánu v roce 2023 k poklesu pěstování opia o 95 %. Ačkoli je příliš brzy na to, aby bylo možné určit celkový dopad tohoto vývoje na evropské trhy s drogami, pokud bude trvalý, pravděpodobně v nadcházejících letech ovlivní dostupnost heroinu v Evropě. Nejnovější souhrnné údaje, které jsou zde uvedeny, pocházejí z roku 2022 a tato situace se do nich tedy ještě nepromítla. Dostupné údaje vykazují mírný pokles celkového množství heroinu zachyceného v Evropské unii. Navíc byl zaznamenán výrazný pokles záchytů heroinu v Bulharsku a Turecku, což jsou klíčové země na trasách obchodování s heroinem (viz Údaje o trhu s heroinem a dalšími opioidy níže). V roce 2022 lze také pozorovat mírný pokles indexovaných trendů cen na maloobchodní úrovni a mírné zvýšení v odhadech týkajících se čistoty. Zároveň je možné poznamenat, že konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě mohou ovlivňovat trasy, které pachatelé trestné činnosti používají k přepravě nelegálních drog do Evropy. Podle aktuálního hodnocení nejnovějších údajů centra EMCDDA lze s obezřetností konstatovat, že zatím nebyly zaznamenány žádné jasné signály o dopadu na toky heroinu obchodovaného na evropských trzích, ačkoli zvýšení cen opia v Afghánistánu mohlo mít v některých oblastech vliv na cenu a čistotu drogy. Obecněji se má za to, že vzhledem k zásobám opia v Afghánistánu a relativně vysoké hodnotě evropského trhu by dodávky do Evropy v krátkodobém až střednědobém horizontu neměly být tolik ovlivněny. Pokud však bude zákaz trvalý a bude důsledně vymáhán, lze očekávat, že v budoucnosti se jeho dopady projeví v dostupnosti heroinu. Je také možné, že v budoucnu budeme svědky omezenějších dodávek této drogy do Evropy z jiných regionů produkce opia v jihovýchodní Asii. Je proto rozumné se již nyní zamýšlet nad tím, jaké důsledky by mohly mít případné změny v této oblasti pro protidrogovou politiku a intervence, aby bylo možné se lépe připravit na zmírnění případných nepříznivých dopadů. Jedním z významných důsledků by byla potřeba zajistit dostatečnou dostupnost léčby drogové závislosti pro osoby žádající o pomoc, neboť narušení trhu s nelegálními opioidy by mohlo zvýšit poptávku v této oblasti. Druhým důsledkem by byla potřeba monitorovat situaci a vhodně reagovat, aby se snížily případné další škody, které by mohly vzniknout, pokud by se k nahrazení heroinu užívaly jiné látky. Zkušenosti naznačují, že mezi takové látky by mohly patřit nejen jiné opioidy, ale i další kategorie drog, včetně stimulancií, jako jsou kokain nebo syntetické katinony.
Je možné, že budeme pozorovat větší dostupnost a užívání nových syntetických opioidů nebo jiných kategorií drog?
Syntetické opioidy hrají v současné době na evropském drogovém trhu celkově poměrně malou roli, v některých zemích však představují významný problém a objevují se signály, že by mohly mít potenciál v budoucnosti sehrávat významnější úlohu v oblasti problémů s drogami v Evropě.
V roce 2023 byly systémem včasného varování EU před novými psychoaktivními látkami zjištěny nové syntetické opioidy nejméně v 16 členských státech EU, Norsku a Turecku (viz Nové psychoaktivní látky – současná situace v Evropě). V témže roce byly v 5 zemích hlášeny případy otrav a předávkování nitazenovými opioidy. Objevily se také zprávy o tom, že nitazenové opioidy byly v Irsku a Francii klamavě prodávány jako heroin.
Zvýšení dostupnosti syntetických opioidů a souvisejících škod, včetně úmrtí souvisejících s drogami, hlásily v roce 2022 některé severoevropské a pobaltské země, přičemž předběžné údaje z některých zemí za rok 2023 tento trend potvrzují. V minulosti se obavy v této oblasti zaměřovaly na deriváty fentanylu, jako je vysoce potentní karfentanil, který se i nadále objevuje v záchytech v některých zemích EU. V posledních několika letech však byly v Evropě zjištěny nitazeny, což jsou vysoce potentní opioidy získávané z 2-benzylbenzimidazolu. Mezi nejčastěji odhalované nitazeny patří protonitazen, metonitazen a isotonitazen. V roce 2022 oznámilo do systému včasného varování záchyty nitazenů14 zemí v celkovém objemu 3 kilogramů. O těchto látkách se podrobněji pojednává v publikaci Nové psychoaktivní látky – současná situace v Evropě.
Existují rovněž spekulace, že pokud by se v důsledku zákazu výroby opia Tálibánem v Afghánistánu snížila dostupnost heroinu v Evropě, mohlo by to vytvořit podmínky pro širší dostupnost a užívání syntetických opioidů. Vzhledem k možným negativním důsledkům této skutečnosti musí Evropa zlepšit svou připravenost na minimalizaci škod a další výzvy, které by taková změna trhu mohla přinést.
Obavy v této oblasti zahrnují míchání heroinu s novými syntetickými opioidy, klamavý prodej nových syntetických opioidů a v krajním scénáři nahrazení heroinu novými syntetickými opioidy. Takový vývoj by mohl zvýšit riziko předávkování a úmrtí v souvislosti s drogami mezi uživateli opioidů. V této souvislosti je třeba poznamenat, že Severní Amerika zaznamenala v posledních letech dramatický nárůst úmrtnosti související s opioidy v důsledku potentních syntetických opioidů, zejména derivátů fentanylu. Na základě předchozích příkladů otřesů na trhu s heroinem je však rovněž možné, že stimulancia jako kokain a syntetické katinony mohou mít také potenciál k užívání jakožto náhražky heroinu. Je proto znepokojivé, jak již bylo uvedeno jinde v této zprávě, že se podle všeho rozšiřuje užívání kokainu, a zejména cracku, mezi marginalizovanějšími skupinami a do více zemí.
Ačkoli je pravděpodobným důsledkem jakéhokoli snížení dostupnosti heroinu zvýšené užívání více drog a střídání látek, klíčovým prostředkem, jak tomuto scénáři předejít, by bylo rozšíření rychlého přístupu k léčbě opioidními agonisty a související podpoře, jakož i k programům výměny jehel a stříkaček. Stále je také důležité zajistit dostatečný přístup k naloxonu, aby se předešlo předávkování a úmrtím souvisejícím s drogami.
Předpokládá se, že většina dodávek nových syntetických opioidů, jako jsou nitazeny, pochází z Číny a je pašována do Evropy. Je však známo, že k určité omezené výrobě syntetických opioidů dochází i v Evropě, a není nemožné si představit, že stávající kapacity na výrobu nelegálních syntetických drog by mohly být potenciálně využity k výrobě syntetických opioidů, pokud by se podmínky na trhu staly příznivými.
Podrobnější informace o dynamice nabídky heroinu v Evropské unii naleznete v publikaci centra EMCDDA a Europolu z roku 2024 EU Drug Market: Heroin and other opioids – In-depth analysis (Trh s drogami v EU: heroin a další opioidy – hloubková analýza).
Hlavní data a trendy
Prevalence užívání opioidů
-
Odhaduje se, že v roce 2022 užilo opioidy 0,3 % obyvatel EU, tedy přibližně 860 000 osob (oproti 950 000 v roce 2021). Tento zjevný pokles ve srovnání s předchozími roky je způsoben zejména změnou nepřímé statistické metody používané k odhadu populace osob, které užívají heroin v Itálii.
Nástup do léčby v souvislosti s užíváním heroinu a dalších opioidů
- V roce 2022 uvedlo užívání opioidů jako hlavní důvod žádosti o specializovanou léčbu drogové závislosti 63 000 klientů, což představuje 25 % všech klientů nastupujících léčbu drogové závislosti v Evropě. Heroin byl primární drogou u 12 000 (64 %) z 19 000 osob nastupujících léčbu poprvé, které jako hlavní problémovou drogu uváděly konkrétní opioid (viz Obrázek 6.4). Dalších 2 400 klientů užívajících opioidy a nastupujících léčbu poprvé svou primární drogu neuvedlo.
- Vzhledem k narušení služeb během pandemie covidu-19 by údaje o zahájení léčby v letech 2020–2022 měly být vykládány s obezřetností. Údaje nicméně naznačují, že pokračoval dlouhodobý pokles počtu osob nastupujících léčbu v souvislosti s užíváním heroinu (Obrázek 6.4).
- Z nejnovějších evropských dat vyplývá, že mezi prvním užitím heroinu, průměrně ve věku 23 let, a první léčbou problémů souvisejících s užíváním heroinu, průměrně ve věku 37 let, je časová prodleva 14 let.
- Vnitrostátní údaje z 26 členských států EU uvádějí, že v roce 2022 podstoupilo léčbu opioidními agonisty odhadem 508 000 klientů (oproti 506 000 v roce 2021).
Kromě trendů se data týkají všech osob nastupujících léčbu, jejichž primární drogou je heroin – za rok 2022 nebo za poslední rok, pro který byla k dispozici.
Trendy týkající se osob nastupujících léčbu poprvé jsou založeny na datech z 25 zemí. Data z Německa se vztahují na osoby nastupující léčbu, jejichž primární drogou jsou „opioidy“. Do analýzy trendů jsou zahrnuty pouze země, které disponují daty za minimálně 5 ze 6 let. Chybějící data jsou interpolována z předcházejících nebo následujících let. Vzhledem k přerušenému poskytování služeb v souvislosti s onemocněním covid-19 je třeba údaje za roky 2020, 2021 a 2022 interpretovat s obezřetností. Chybějící údaje byly nahrazeny hodnotami z předchozího roku v případě Španělska a Francie (2022) a Německa (2019).
Zdravotní dopady související s užíváním opioidů
- Heroin zůstal v roce 2022 třetí nejčastěji uváděnou drogou u hospitalizací z důvodu akutní intoxikace drogami v nemocnicích sítě Euro-DEN Plus a figuroval u 16 % všech hlášených případů. Mnoho zpráv, které obdržela monitorovací síť, pocházelo z malého počtu zařízení. Heroin byl uváděn v 19 ze 23 evropských nemocnic, které se do průzkumu zapojily v roce 2022 (viz Obrázek 6.5). Polovina zúčastněných nemocnic nahlásila, že v roce 2022 souviselo s heroinem 4,3 % nebo více hospitalizací. Heroin byl hlášen u více než pětiny hospitalizací souvisejících s drogami v zařízeních v Droghedě a Dublinu (Irsko), Lublani (Slovinsko) a v jednom ze dvou zařízeních v Oslu (Norsko). Většina hospitalizací v souvislosti s heroinem se týkala mužů ve věku od 25 do 45 let: v 6 z 19 zařízení v roce 2022 nebyla žádná z hospitalizovaných osob mladší 25 let. V polovině zařízení činil podíl žen v rámci hospitalizací v souvislosti s heroinem 19 % nebo méně. Mezi nejčastěji uváděné další drogy u těchto hospitalizací patřily v závislosti na konkrétním zařízení benzodiazepiny, kokain a amfetamin.
- Opioidy byly zjištěny u přibližně 74 % smrtelných předávkování hlášených v Evropské unii. Toto zjištění vychází z toxikologických údajů předložených mezi lety 2015 a 2022, v nichž byly opioidy odhaleny ve 3 305 případech z celkového počtu 4 439 úmrtí. Je třeba poznamenat, že v toxikologických zprávách o úmrtích, u nichž je podezření, že souvisela s drogami, se běžně vyskytuje více drog.
Zdroj údajů: Euro-DEN. Kompletní soubor dat a analýza viz Evropská síť pro mimořádné situace v oblasti drog (Euro-DEN Plus): údaje a analýza.
Údaje o trhu s heroinem a jinými opioidy
- Členské státy EU v roce 2022 nahlásily 19 000 záchytů heroinu o celkové hmotnosti 8,0 tuny (oproti 9,5 tun v roce 2021). Velká množství nahlásily Nizozemsko (2,6 tuny), Francie (1,4 tuny), Belgie (1,3 tuny), Itálie (0,6 tuny) a Bulharsko (0,3 tuny). Turecko v roce 2022 zabavilo 8 tun heroinu (oproti 22,2 tuny v roce 2021).
- Po nárůstu záchytů heroinu v roce 2021 (na 9,5 tuny) kleslo množství zachycené členskými státy EU v roce 2022 o 16 % na 8,0 tuny. Turecko nahlásilo výraznější pokles množství zachyceného v roce 2022 (na 8,0 tun, tj. o 64 % méně v porovnání s 22,2 tuny v roce 2021) (Obrázek 6.6). Bulharsko nahlásilo 71% snížení množství zachyceného v roce 2022 (na 0,3 tuny) oproti roku 2021 (1,2 tuny).
- Průměrná čistota „hnědého“ heroinu na maloobchodní úrovni se v roce 2022 pohybovala od 5,4 do 41,7 %, přičemž polovina zemí uváděla průměrnou čistotu mezi 14,4 a 25,0 %. Indexované trendy naznačují, že průměrná čistota „hnědého“ heroinu vzrostla mezi lety 2012 a 2022 o 44 % a jeho cena klesla o 24 %. V nejnovějších údajích lze pozorovat mírný pokles průměrné ceny heroinu a mírný nárůst jeho čistoty (Obrázek 6.6).
- Z dostupných údajů vyplývá, že v roce 2022 bylo hlášeno téměř 13 600 záchytů jiných opioidů než heroinu v celkovém množství téměř 1,2 tuny, 216 litrů a více než 2 milionů tablet (včetně tramadolu, buprenorfinu, oxykodonu, morfinu, metadonu, kodeinu a nitazenových opioidů) (Tabulka 6.1). Estonsko, Lotyšsko, Polsko a Švédsko v roce 2022 nahlásily celkem 3,5 kilogramů analogů nitazenu. Ve stejném roce činila nahlášená zachycená množství fentanylu a karfentanilu v Evropské unii 9,2 kilogramu (2,7 kilogramu fentanylu zabaveného ve dvou zemích a 6,5 kilogramu karfentanilu zabaveného ve 14 zemích), 168 litrů fentanylu (při jednom zachycení v Bulharsku) a 8 435 tablet (fentanylu).
- Do systému včasného varování EU byl hlášen nárůst počtu padělaných léčivých přípravků obsahujících nitazeny, přičemž v roce 2022 bylo nahlášeno 430 tablet nebo tobolek (oproti 189 v roce 2021). V roce 2023 zachytilo Portugalsko 5 752 falešných tablet oxykodonu obsahujících N-desethylisotonitazen, zatímco Švédsko zachytilo 3100 falešných tablet přípravku Oxycontin (oxykodon) obsahujících metonitazen. V roce 2024 finská policie oznámila zachycení 1 000 falešných tablet přípravku Subutex (buprenorfin) obsahujících metonitazen.
- V roce 2022 bylo nahlášeno přibližně 22 400 trestných činů spojených s užíváním nebo držením heroinu.
EU+2 označuje členské státy EU, Norsko a Turecko.
Indexované trendy uvádějí cenu a čistotu báze „hnědého“ heroinu: národní střední hodnoty – minimum, maximum a mezikvartilové rozpětí. Zahrnuté země se liší podle ukazatelů.
Látka | Země | Počet záchytů | Hmotnost (v kg) | v tabletách | v litrech | v náplastech |
---|---|---|---|---|---|---|
Tramadol | 13 | 4185 | 0.1 | 958094 | 1.7 | |
Buprenorfin | 17 | 4578 | 3.4 | 918819 | 0.001 | 21 |
Metadon | 19 | 1136 | 17.3 | 76447 | 43.8 | |
Morfin | 16 | 761 | 2.8 | 11259 | 1.3 | |
Oxykodon | 15 | 894 | 1.3 | 76342 | 0.5 | |
Opium | 17 | 826 | 1116.4 | 298 | 0.02 | |
Kodein/dihydrokodein | 14 | 390 | 26.4 | 13384 | 0.4 | |
Fentanyl | 14 | 177 | 2.7 | 8435 | 168.2 | 1521 |
Karfentanil | 2 | 273 | 6.5 | 0.17 | ||
Nitazeny | 4 | 350 | 3.5 | 108 | 0.44 |
Zdrojová data
Údaje použité k vytvoření infografik a grafů na této stránce naleznete níže.
Úplný soubor zdrojových dat pro Evropskou zprávu o drogách 2024 včetně metadat a metodických poznámek je k dispozici v našem katalogu dat.
Dílčí soubor údajů použitý k sestavení infografik, grafů a podobných prvků na této stránce naleznete níže.