Evropská zpráva o drogách 2024: Trendy a vývoj

Úvodní poznámka
Tato zpráva vychází z informací, které EMCDDA poskytly formou ročních hlášení členské státy EU, kandidátská země Turecko a Norsko.
Jejím účelem je poskytnout přehled a shrnutí situace v oblasti drog v Evropě až do konce roku 2023. Všechny přehledy, agregovaná data a označení tedy odrážejí situaci na základě dat dostupných v roce 2023 a týkají se členských států Evropské unie a zemí, které se podílejí na hlášeních EMCDDA. Ne všechna data se však vztahují na celé referenční období. Vzhledem k době, která je třeba ke shromáždění dat a jejich předložení, se řada zde uváděných ročních národních souborů dat vztahuje k referenčnímu roku od ledna do prosince 2022. Analýza trendů zahrnuje pouze země, které poskytly dostatečná data, jež umožňují popsat změny v daném časovém období. Čtenář by si měl být také vědom skutečnosti, že monitorování vzorců a trendů týkajících se skrytého a stigmatizovaného chování, jakým je užívání drog, je z praktického i metodického hlediska náročné. Proto je v této zprávě pro účely analýzy použito více zdrojů dat. Přestože můžeme zaznamenat výrazná zlepšení, jak na úrovni jednotlivých zemí, tak z hlediska toho, čeho lze dosáhnout při analýze na evropské úrovni, je nutné přihlédnout k metodickým obtížím v této oblasti. Proto je při interpretaci nezbytná opatrnost, zejména při porovnávání zemí v souvislosti s jakýmkoli opatřením. Upozornění týkající se dat lze nalézt v on-line statistickém věstníku pro rok 2024, který obsahuje podrobné informace o metodice, vymezení analýzy a komentáře k omezením dostupných informací. Jsou zde též k dispozici informace o metodách a datech použitých pro odhady na evropské úrovni, kde lze uplatnit interpolaci.
Obsah
Drogová situace v Evropě do roku 2024
Tato stránka vychází z nejnovějších dostupných dat a poskytuje přehled o současné situaci a nových trendech v oblasti drog, které ovlivňují Evropu, přičemž se zaměřuje zejména na rok 2023. Předkládaná analýza poukazuje na některé změny, které mohou mít zásadní důsledky pro drogovou politiku a praxi v Evropě.
Pochopení drogové situace v Evropě v roce 2024 – hlavní vývoj
Nabídka drog, výroba a prekurzory drog
Z analýzy ukazatelů týkajících se nabídky často užívaných nelegálních drog v Evropské unii vyplývá, že dostupnost všech typů látek zůstává vysoká. Na této stránce naleznete přehled nabídky drog v Evropě, který vychází z nejnovějších dat a je doplněný o nejnovější trendy v průběhu času v oblasti záchytů drog a drogových trestných činů, spolu s daty o výrobě drog a záchytu prekurzorů za rok 2022.
Nabídka drog, výroba a prekurzory drog – současná situace v Evropě
Konopí
Konopí je stále zdaleka nejčastěji užívanou nelegální drogou v Evropě. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o konopí, včetně prevalence užívání, žádostí o léčbu, záchytů, ceny a čistoty, škodlivých dopadů a dalších informací.
Konopí – současná situace v Evropě
Kokain
Kokain je po konopí druhou nejčastěji užívanou nelegální drogou v Evropě, ačkoli míra prevalence a vzorce užívání se v jednotlivých zemích značně liší. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o kokain, včetně prevalence užívání, žádostí o léčbu, záchytů, ceny a čistoty, škodlivých dopadů a dalších informací.
Kokain – současná situace v Evropě
Syntetická stimulancia
Amfetamin, metamfetamin a v poslední době také syntetické katinony jsou syntetická stimulancia centrálního nervového systému dostupná na evropském trhu s drogami. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o syntetická stimulancia, včetně prevalence užívání, žádostí o léčbu, záchytů, ceny a čistoty, škodlivých dopadů a dalších informací.
Syntetická stimulancia – současná situace v Evropě
MDMA
MDMA je syntetická droga chemicky příbuzná s amfetaminy, avšak s poněkud odlišnými účinky. V Evropě je užívání MDMA obecně spojeno s epizodickým užíváním v prostředí nočního života a zábavy. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o MDMA, včetně prevalence užívání, záchytů, ceny a čistoty a dalších informací.
MDMA – současná situace v Evropě
Heroin a další opioidy
Heroin zůstává nejčastěji užívaným nelegálním opioidem v Evropě a je zodpovědný za velký podíl zdravotní zátěže připisované užívání nelegálních drog. Užívání opioidů v Evropě se však nadále vyvíjí způsobem, který bude mít pravděpodobně významný dopad na to, jak budeme řešit problémy v této oblasti. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o heroin a další opioidy, včetně prevalence užívání, žádostí o léčbu, záchytů, ceny a čistoty, škodlivých dopadů a dalších informací.
Heroin a další opioidy – současná situace v Evropě
Nové psychoaktivní látky
Pro trh s novými psychoaktivními látkami je typický velký počet látek, které se objevily, přičemž každý rok jsou odhalovány látky nové. Na této stránce naleznete přehled drogové situace v Evropě, pokud jde o nové psychoaktivní látky, doplněný o informace ze systému včasného varování EU týkající se záchytů a látek, které byly v Evropě zjištěny poprvé. Mezi tyto nové látky patří syntetické a polosyntetické kanabinoidy, syntetické katinony, nové syntetické opioidy a nitazeny.
Nové psychoaktivní látky – současná situace v Evropě
Jiné drogy
Kromě známějších látek dostupných na trzích s nelegálními drogami se v Evropě užívá řada dalších látek s halucinogenními, anestetickými, disociačními nebo sedativními účinky, například LSD, halucinogenní houby, ketamin, GHB a oxid dusný. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu drogové situace v Evropě, pokud jde o tyto látky, včetně záchytů, prevalence a vzorců užívání, nástupů do léčby, škodlivých dopadů a dalších informací.
Jiné drogy – současná situace v Evropě
Injekční užívání drog
Navzdory pokračujícímu poklesu injekčního užívání drog v Evropské unii v posledním desetiletí má toto chování stále na svědomí neúměrně vysokou míru akutních i chronických zdravotních problémů spojených s užíváním nelegálních drog. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu injekčního užívání drog v Evropě, včetně hlavních dat o prevalenci na národní úrovni a mezi klienty nastupujícími na specializovanou léčbu, jakož i poznatky ze studií o analýze reziduí z injekčních stříkaček a další informace.
Injekční užívání drog – současná situace v Evropě
Infekční nemoci související s drogami
Lidé užívající drogy injekčně jsou vystaveni riziku nákazy infekcemi v důsledku sdílení náčiní k užívání drog. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu infekčních nemocí souvisejících s drogami v Evropě, včetně hlavních dat o nakaženích virem HIV a viry hepatitidy B a C.
Infekční nemoci související s drogami - současná situace v Evropě
Přímá drogová úmrtí
Odhadování úmrtnosti, kterou lze připsat užívání drog, má zásadní význam pro pochopení dopadu užívání drog na veřejné zdraví i toho, jak se tato problematika může v průběhu času vyvíjet. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu přímých drogových úmrtí v Evropě, včetně hlavních dat o úmrtích v důsledku předávkování, látkách, které se na těchto úmrtích podílely, a dalších informací.
Přímá drogová úmrtí – současná situace v Evropě
Léčba opioidními agonisty
Uživatelé opioidů představují největší skupinu podstupující specializovanou léčbu drogové závislosti, zejména ve formě léčby opioidními agonisty. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu poskytování léčby opioidními agonisty v Evropě, včetně hlavních dat o pokrytí, počtu léčených osob, informací o tom, jak se k léčbě dostaly, a dalších informací.
Léčba opioidními agonisty – současná situace v Evropě
Minimalizace rizik
Minimalizace rizik zahrnuje intervence, programy a politiky, jejichž cílem je minimalizovat zdravotní, společenské a ekonomické škody v důsledku užívání drog pro jednotlivce, komunity i společnost. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu intervencí v oblasti minimalizace rizik v Evropě, včetně hlavních dat o léčbě opioidními agonisty, programech poskytování naloxonu, aplikačních místnostech a dalších informací.
Minimalizace rizik – současná situace v Evropě
Úplné znění zprávy ve formátu PDF
Evropská zpráva o drogách 2024 byla navržena především jako digitální produkt, který je strukturován podle modulů a přizpůsoben ke čtení on-line. U každé kapitoly si můžete stáhnout verzi příslušné internetové stránky ve formátu PDF. Ve formátu PDF je k dispozici také úplné znění zprávy (všechny moduly a přiložené tabulky). Vezměte prosím na vědomí, že během procesu transformace mohlo dojít k určitým chybám a je možné, že tato verze neobsahuje všechny opravy provedené od prvního zveřejnění zprávy (zkontrolujte prosím poslední datum aktualizace).
Stáhněte si úplné znění Evropské zprávy o drogách 2024 ve formátu PDF (16 MB, naposledy aktualizováno 14. června 2024)
Seznam obrázků
Seznam všech obrázků ve zprávě.
Vizualizace dat
Vybrané vizualizace dat ze zprávy naleznete níže.
Přiložené tabulky
Tyto tabulky, vypracované speciálně pro Evropskou zprávu o drogách, obsahují národní odhady týkající se prevalence užívání drog, včetně problémového užívání opioidů, substituční léčby, celkového počtu klientů podstupujících léčbu, nástupu do léčby, injekčního užívání drog, přímých drogových úmrtí, infekčních nemocí souvisejících s drogami, distribuce injekčních stříkaček a záchytů drog. Data jsou čerpána ze statistického věstníku EMCDDA pro rok 2024, jehož jsou součástí a v němž jsou k dispozici také poznámky a metadata. Roky, jichž se data týkají, jsou uvedeny. U některých ukazatelů navíc tabulky uvádějí také celkové hodnoty pro EU i pro země podávající hlášení EMCDDA, „EU+2“ (členské státy EU a Turecko a Norsko).
Tabulky přiložené k Evropské zprávě o drogách 2024
Zdrojová data
Odkazy na všechny tabulky zdrojových dat použitých ve zprávě k vizualizaci dat naleznete na konci každé kapitoly a ve většině případů i pod jednotlivými grafy. Celý soubor zdrojových dat pro zprávu, včetně dat pro tabulky, které jsou součástí zprávy, naleznete na níže uvedeném odkazu. Všechna data jsou plně kompatibilní s licencí Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0).
Úplný soubor tabulek zdrojových dat pro Evropskou zprávu o drogách 2024
Současně s touto zprávou byl zveřejněn také statistický věstník pro rok 2024, ve kterém naleznete nejen podkladová data, z nichž vychází tato zpráva, ale také další data a statistiky, informace o metodickém postupu a upozornění.
Poděkování
EMCDDA by rádo poděkovalo za pomoc při přípravě této zprávy:
- vedoucím národních kontaktních míst sítě Reitox a jejich pracovníkům,
- korespondentům systému včasného varování národních kontaktních míst sítě Reitox a odborníkům z jejich sítě národního systému včasného varování,
- subjektům a odborníkům v jednotlivých členských státech, kteří shromáždili vstupní data pro tuto zprávu,
- členům správní rady a vědeckého výboru EMCDDA,
- Evropskému parlamentu, Radě Evropské unie – zejména její Horizontální pracovní skupině pro drogy – a Evropské komisi,
- Evropskému středisku pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) a Europolu,
- skupině Pompidou Rady Evropy, Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), Regionálnímu úřadu pro Evropu Světové zdravotnické organizace, Interpolu, Světové celní organizaci (WCO), projektu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD), Základní skupině pro analýzu odpadních vod v Evropě (SCORE), síti Euro-DEN Plus, síti Evropského podniku pro projekt sběru a analýzy injekčních stříkaček (ESCAPE), Evropské síti aplikačních místností (ENDCR) a Transevropské informační síti o drogách (TEDI),
Reitox je evropská informační síť pro drogy a drogovou závislost. Je tvořena národními kontaktními místy v členských státech EU, v kandidátské zemi Turecku a v Norsku a kontaktním místem při Evropské komisi. Kontaktní místa, za která zodpovídají příslušné vlády, jsou národními subjekty, které poskytují informace EMCDDA.
Předchozí vydání této zprávy
Předchozí vydání Evropské zprávy o drogách naleznete v naší databázi publikací.
O této stránce
Doporučená citace: Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (2024), Evropská zpráva o drogách 2024: Trendy a vývoj, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en
Identifikátory
HTML: TD-AT-24-001-CS-Q
ISBN: 978-92-9497-974-2
ISSN: 2314-9035
DOI: 10.2810/77399