Sintetički stimulansi – trenutačno stanje u Europi (Europsko izvješće o drogama 2024.)

Amfetamin, metamfetamin i, u novije vrijeme, sintetički katinoni sintetički su stimulansi središnjeg živčanog sustava dostupni na tržištu droga u Europi. Na ovoj stranici možete pronaći najnoviju analizu situacije u području droga za sintetičke stimulanse u Europi, uključujući informacije o prevalenciji konzumacije, potrebama za tretmanom, zapljenama, cijeni i čistoći, štetnim posljedicama i još mnogo toga.
Ova je stranica dio Europskog izvješća o drogama 2024., godišnjeg pregleda EMCDDA-a o situaciji u području droga u Europi.
Posljednji put ažurirano: 11. lipnja 2024.
Raznolikost s obzirom na dostupnost i konzumaciju stimulansa
Amfetamin, metamfetamin i, u novije vrijeme, sintetički katinoni sintetički su stimulansi središnjeg živčanog sustava dostupni na tržištu droga u Europi. Prema povijesnim podatcima, konzumacija amfetamina oduvijek je bila najzastupljenija, dok je dostupnost i konzumacija metamfetamina i sintetičkih katinona u većini država bila ograničenija. Međutim, postoje naznake da obrasci dostupnosti i konzumacije sintetičkih stimulansa postaju sve raznolikiji. To se djelomično može objasniti time da trendovi u proizvodnji sintetičkih droga mogu biti iznimno dinamični, a konzumenti mogu različite stimulanse smatrati funkcionalno sličnima te mogu biti skloni isprobavanju novih proizvoda na temelju njihove dostupnosti na tržištu. Stoga postoje razlozi za zabrinutost zbog povećanih prijetnji zdravlju i socijalnih problema koji se mogu povezati sa sve većom dostupnošću i konzumacijom tih tvari. Istodobno, postojeći alati za informiranje općenito nisu dovoljno dobro razvijeni za praćenje trendova konzumacije ili povezanih problema koji se odnose na promjenjive obrasce konzumacije sintetičkih stimulansa, što znači da možemo kasniti u otkrivanju važnih promjena u tom području. Stoga je poboljšanje naše sposobnosti praćenja i bržeg odgovora na promjene u konzumaciji sintetičkih droga općenito i dalje prioritet.
Razumijevanje rizika za zdravlje povezanih sa stimulansima
Metamfetamin i sintetički katinoni kemijski su slični amfetaminima, ali nisu nužno istovjetni u pogledu rizika koji predstavljaju za javno zdravlje. Primjerice, sve veća konzumacija katinona relativno je nova pojava i trenutačno ne postoji pouzdana baza dokaza za razumijevanje potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih s tom pojavom ili mogućih odgovarajućih intervencija. Metamfetamin je dostupan u oblicima visokog stupnja čistoće koji se mogu pušiti te postoje konkretne zdravstvene zabrinutosti povezane s konzumacijom te droge na taj način. Sve te tvari mogu biti dostupne i u prahu ili tabletama sličnog izgleda, što znači da konzumenti možda nisu svjesni koji konkretno stimulans ili mješavinu tvari konzumiraju. Izvješća službi za testiranje sastava droga u nekoliko država članica EU-a od 2022. do 2023. te izvješća u sustavu ranog upozoravanja EU-a upućuju na to da se sintetički katinoni mogu pronaći i u proizvodima od MDMA-a, što je posljedica lažne prodaje i miješanja s dodatnim tvarima. To znači da je forenzička i toksikološka analiza posebno važna za razumijevanje trendova konzumacije te razmjera i prirode svih povezanih štetnih posljedica za zdravlje.
Još veću zabrinutost izaziva činjenica da su svi stimulansi o kojima se ovdje raspravlja također, u određenoj mjeri, povezani s ponašanjem koje može predstavljati rizik za zdravlje. Ti rizici uključuju predoziranje, akutne i kronične probleme s mentalnim zdravljem te zarazne bolesti. Među određenim skupinama stanovništva zabilježeni su problematični i intenzivni obrasci konzumacije stimulansa, kao što je kombinacija visokorizičnog uzimanja droga i rizičnog seksualnog ponašanja, što je poznato kao „chemsex” (seksualni odnosi pod utjecajem kemijskih stimulansa). Postoje i posebni razlozi za zabrinutost u pogledu intravenske konzumacije stimulansa, koja je povezana s većim rizikom od prijenosa HIV-a. To bi se moglo objasniti češćom konzumacijom, dijeljenjem materijala za intravensku konzumaciju i rizičnim seksualnim ponašanjem među osobama koje intravenski upotrebljavaju stimulanse.
U posljednjih deset godina sedam europskih gradova u šest zemalja izvijestilo je o lokaliziranim izbijanjima HIV-a povezanima s intravenskom konzumacijom stimulansa, uglavnom među marginaliziranim osobama koje intravenski upotrebljavaju droge i uključene su u okupljanja s javnom konzumacijom droga (vidjeti Zarazne bolesti povezane s drogom – trenutačno stanje u Europi). Analiza tragova u špricama koju je provela mreža ESCAPE između 2022. i 2023. potvrđuje prisutnost stimulansa, kao što su amfetamin i sintetički katinoni, na mnogim okupljanjima gdje se droge intravenski konzumiraju. U izvješćima bolnica nadležnih za praćenje u okviru mreže Euro-DEN Plus iz 2022. istaknuta je kontinuirana prisutnost sintetičkih stimulansa u slučajevima akutnih intoksikacija drogom koji su zahtijevali hitni bolnički prijem.
Proizvodnja i krijumčarenje metamfetamina upućuju na potencijal za povećanom konzumacijom u Europi
Iako je metamfetamin sintetički stimulans koji se rjeđe upotrebljava i manje je evidentiran u dostupnim podatcima, i dalje se javljaju naznake da se njegova proizvodnja u Europi povećava. U prošlosti je konzumacija te droge najčešće zabilježena u Češkoj i Slovačkoj te, u novije vrijeme, u nekim susjednim zemljama. Međutim, sada je prisutan u više država, iako se čini da je ukupna prevalencija konzumacije u većini država i dalje niska. Iako nisu reprezentativni za opću populaciju, podatci iz analize otpadnih voda upućuju na to da je u 15 od 67 europskih gradova za koje postoje podatci za 2022. i 2023. zabilježen porast tragova metamfetamina.
Dostupni podatci o proizvodnji i krijumčarenju tih stimulansa otkrivaju promjenjivu dinamiku nezakonite trgovine stimulansima. U Europskoj uniji je 2022. prijavljeno zatvaranje 108 laboratorija za proizvodnju amfetamina (119 u 2021.). Nakon pada u odnosu na najvišu razinu zabilježenu 2020. (22,3 tone) količina droge zaplijenjene u Europskoj uniji ostala je stabilna na oko 7 tona između 2021. i 2022. Neki smatraju da taj pad zaplijenjene količine može upućivati na pad proizvodnje, koji bi mogao biti posljedica prelaska proizvođača na druge stimulanse, kao što je metamfetamin, koji mogu biti vrlo profitabilni kada se krijumčare na tržišta izvan EU-a. Noviji podatci pokazuju da je količina metamfetamina zaplijenjenog u Europskoj uniji ostala relativno stabilna u razdoblju od 2021. do 2022. i iznosila je oko 1,4 tone, nakon pada u odnosu na najvišu razinu zabilježenu u 2019. (2,3 tone) zbog velikog uvoza iz Meksika. Broj lokacija za proizvodnju metamfetamina za koje je prijavljeno da su zatvorene neznatno se smanjio 2022., što vjerojatno odražava činjenicu da, unatoč pronađenim lokacijama velikog kapaciteta, većina njih je malih razmjera, pri čemu se broj otkrivenih slučajeva mijenja na godišnjoj razini. Količina zaplijenjenih glicidnih derivata BMK-a, prekursora koji se upotrebljava za proizvodnju metamfetamina velikih razmjera, povećala se 2022., a zaplijenjene su i nove alternativne kemikalije za proizvodnju BMK-a (vidjeti Podatke o tržištu sintetičkih stimulansa u nastavku). Povećane količine prekursora metamfetamina i povezanih kemikalija zaplijenjenih u Europi odražavaju globalno značajan kapacitet skupina za proizvodnju sintetičkih droga u regiji, pri čemu se ta droga i dalje pretežno izvozi na tržišta izvan EU-a. Problemi u pogledu dostupnosti podataka znače da je potreban oprez u tumačenju dostupnih informacija te da je potrebno više raditi na praćenju trendova proizvodnje i analizi njihovih posljedica za javno zdravlje i sigurnost. Turska je u 2022. izvijestila o zapljeni rekordne količine metamfetamina (gotovo 16 tona). Jedan od razloga za to jest potencijalno povećanje krijumčarenja metamfetamina iz Afganistana duž poznatih ruta krijumčarenja heroina prema Europi. I dalje postoje izazovi kad je riječ o boljem razumijevanju tokova krijumčarenja metamfetamina i promjena koje se događaju u Afganistanu. Nadalje, ta je droga bila i cilj nedavnih mjera koje su talibani uveli kako bi smanjili proizvodnju droga u zemlji.
Sintetički katinoni predstavljaju sve veći izazov
Izvješća upućuju na to da se sintetički katinoni sve više krijumčare u Europu iz Indije u velikim pošiljkama. Istodobno se proizvode i u Europi, posebno u Poljskoj, gdje je 2022. prijavljeno da su zatvorena 23 laboratorija, a zaplijenjeno je 355 kilograma prekursora. S obzirom na količinu zaplijenjenih prekursora i presretanje nereguliranih alternativnih kemikalija, izgledno je da se na europskom i na drugim tržištima odvija proizvodnja velikih razmjera.
Ukratko, budući da konzumacija nedopuštenih stimulansa može dovesti do niza zdravstvenih problema, te tvari i dalje predstavljaju izazov za praćenje kao i za tvorce politika i pružatelje usluga u Europi. Češća intravenska konzumacija povezana sa stimulansima i potencijalno mnogo teže zdravstvene komplikacije uzrokovane intravenskom konzumacijom i pušenjem metamfetamina znače da bi svako povećanje konzumacije, posebno među ranjivim skupinama, moglo predstavljati sve veći izazov za smanjenje štetnih posljedica i za hitne zdravstvene službe.
Ključni podatci i trendovi
Prevalencija i obrasci konzumacije sintetičkih stimulansa
- Istraživanja koja su provela 24 države članice EU-a u razdoblju od 2017. do 2023., a u kojima se objedinjuju amfetamin i metamfetamin, upućuju na to da je 1,5 milijuna mladih odraslih osoba (15 – 34 godine) konzumiralo amfetamine u protekloj godini (1,5 % te dobne skupine). Od 12 europskih država koje od 2020. provode istraživanja i dostavljaju intervale pouzdanosti, dvije ih je prijavilo povećane procjene u odnosu na prethodno usporedivo istraživanje, a 10 ih je prijavilo stabilan trend (za najnovije podatke iz istraživanja vidjeti sliku 4.1.).
- Procjene visokorizične konzumacije metamfetamina razlikuju se među državama te se kreću od 0,37 na 1000 stanovnika (što odgovara broju od 225 visokorizičnih konzumenata) na Cipru do 5,22 na 1000 stanovnika (34 700 visokorizičnih konzumenata) u Češkoj, dok u Slovačkoj ta brojka iznosi 2,9 na 1000 stanovnika (10 624 visokorizična konzumenta).
- U europskom internetskom istraživanju o drogama 2021., a riječ je o nereprezentativnom istraživanju osoba koje konzumiraju droge, 4 % ispitanika izjavilo je da je u posljednjih 12 mjeseci konzumiralo sintetičke katinone.
Predstavljeni podatci o prevalenciji konzumacije temelje se na istraživanjima opće populacije koja su EMCDDA-u dostavile nacionalne središnjice. Najnovije podatke i detaljne metodološke informacije potražite u Statističkom biltenu za 2024.: prevalencija konzumacije droga.
Grafički prikazi s najnovijim podatcima za pojedinu državu temelje se na studijama provedenima u razdoblju od 2013. do 2023.
Procjene prevalencije za opću populaciju: dobne su skupine za Njemačku, Grčku, Francusku, Italiju i Mađarsku 18 – 64 i 18 – 34 godine; za Dansku, Estoniju i Norvešku 16 – 64 i 16 – 34 godine; za Maltu 18 – 65 godina, a za Švedsku 17 – 34 godine.
- Od 65 gradova za koje postoje podatci o tragovima amfetamina u komunalnim otpadnim vodama za 2022. i 2023., 26 je prijavilo povećanje, 13 stabilno stanje, a 26 smanjenje (slika 4.2.).
Crvena = povećanje | Zelena = smanjenje | Žuta = stabilno, u odnosu na prethodnu vrijednost | Plava = bez prethodnih podataka
Srednja vrijednost dnevnih količina amfetamina u miligramima na 1000 stanovnika. Uzorkovanje je provedeno tijekom jednog tjedna između ožujka i svibnja 2023.
Uzimajući u obzir statističke pogreške, vrijednosti koje se razlikuju manje od 10 % u odnosu na prethodne vrijednosti smatraju se stabilnima na ovoj slici.
Izvor: Središnja europska skupina za analizu nedopuštenih droga u kanalizaciji (SCORE).
Za potpuni skup podataka i analizu vidjeti Analiza otpadnih voda i droga – europsko istraživanje koje obuhvaća više gradova.
- Od 67 gradova za koje postoje podatci o tragovima metamfetamina u komunalnim otpadnim vodama za 2022. i 2023., 15 je prijavilo povećanje, 13 stabilno stanje, a 39 smanjenje (slika 4.3.).
Crvena = povećanje | Zelena = smanjenje | Žuta = stabilno, u odnosu na prethodnu vrijednost | Plava = bez prethodnih podataka
Srednja vrijednost dnevnih količina metamfetamina u miligramima na 1000 stanovnika. Uzorkovanje je provedeno tijekom jednog tjedna između ožujka i travnja 2023.
Uzimajući u obzir statističke pogreške, vrijednosti koje se razlikuju manje od 10 % od prethodne vrijednosti smatraju se stabilnima na ovoj slici.
Izvor: Središnja europska skupina za analizu nedopuštenih droga u kanalizaciji (SCORE).
Za potpuni skup podataka i analizu vidjeti Analiza otpadnih voda i droga – europsko istraživanje koje obuhvaća više gradova.
Uključivanje u tretman zbog konzumacije sintetičkih stimulansa
- Procjenjuje se da je 2022. u Europi gotovo 10 000 konzumenata bilo uključeno u specijalizirani tretman ovisnosti o drogama koji su amfetamin naveli kao primarnu drogu, pri čemu je približno polovica njih (4800) prvi put bila uključena u tretman (slika 4.4.).
- Tijekom 2022. ili posljednje godine za koju su dostupni podatci, najmanje 15 % osoba koje su prvi put uključene u tretman u Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Latviji, Poljskoj, Slovačkoj, Finskoj i Turskoj činili su konzumenti amfetamina ili metamfetamina.
Podatci se odnose na sve konzumente uključene u tretman kojima je amfetamin primarna droga – 2022. ili posljednja godina za koju su dostupni podatci. Podatci o konzumentima koji su prvi put uključeni u tretman odnose se na 2022. ili posljednju godinu za koju su dostupni podatci: Češka, 2020.; Španjolska, Francuska, Finska, Rumunjska, 2021.; Nizozemska, 2015. Podatci za Švedsku i Norvešku odnose se na konzumente koji kao primarnu drogu navode stimulanse koji nisu kokain.
- Konzumenti koji su uključeni u tretman, a kao glavnu drogu navode metamfetamin, nalaze se u Češkoj, Njemačkoj, Slovačkoj i Turskoj i zajedno čine 92 % od procijenjenog broja od 12 000 konzumenata metamfetamina uključenih u tretman 2022., od čega je njih 6400 prvi put bilo uključeno u tretman (slika 4.5.). Osim toga, u prostorijama za konzumaciju droga u Ateni i Barceloni u drugoj polovini 2022. zabilježeno je povećanje broja konzumenata koji su prijavili da su pušili metamfetamin.
Podatci se odnose na sve konzumente uključene u tretman kojima je metamfetamin primarna droga – 2022. ili posljednja godina za koju su dostupni podatci. Podatci o konzumentima koji su prvi put uključeni u tretman odnose se na 2022. ili posljednju godinu za koju su dostupni podatci: Češka 2020.; Španjolska, Francuska, Finska, Rumunjska 2021.; Nizozemska, 2015.
- Dostupni podatci iz država koje su prijavile konzumente sintetičkih katinona uključene u tretman pokazuju porast s 457 konzumenata u 2016. na 1207 konzumenata u 2022., od kojih su 90 % njih iz Francuske (416 konzumenata, podatci za 2021.), Poljske (306 konzumenata), Španjolske (225 konzumenata, podatci za 2021.) i Belgije (145 konzumenata) (slika 4.6.). Udio konzumenata sintetičkih katinona uključenih u tretman među svim konzumentima stimulansa, osim kokaina, koji su uključeni u tretman povećao se s 4 % 2016. na 8 % 2022.
Podatci o konzumentima koji su uključeni u tretman odnose se na 2022. ili posljednju godinu za koju su dostupni podatci. Trendovi konzumenata koji su uključeni u tretman temelje se na podatcima za 22 države. U grafikon trendova uključene su samo države s podatcima za najmanje pet od šest godina. Podatci koji nedostaju izvedeni su iz vrijednosti za prethodnu godinu za Španjolsku i Francusku (2022.) i Njemačku (2019.). S obzirom na poremećaje u pružanju usluga zbog pandemije bolesti COVID-19, podatke za 2020., 2021. i 2022. treba tumačiti uz oprez.
Intravenska konzumacija sintetičkih stimulansa
- U nizu država, uključujući Finsku (78 %), Estoniju (71 %), Švedsku (65 %) i Latviju (42 %), osobe uključene u tretman, a kojima je amfetamin primarna droga, prijavljuju intravensku konzumaciju kao uobičajeni način uporabe.
- Otprilike 6 % konzumenata amfetamina koji su 2022. ili posljednje godine za koju su dostupni podatci bili uključeni u tretman ovisnosti u Europi navelo je intravensku konzumaciju kao glavni način uporabe, dok je 68 % navelo ušmrkavanje, 9 % pušenje, a 17 % njih navelo je konzumaciju droge oralnim putem. Ukupno 65 % konzumenata uključenih u tretman nalazilo se u četirima državama, odnosno u Belgiji, Njemačkoj, Poljskoj i Španjolskoj.
- Analizom 1849 iskorištenih šprica koju je od 2021. do 2022. provela mreža ESCAPE u 12 gradova u 11 država članica EU-a utvrđeno je da je trećina svih šprica sadržavala tragove dviju ili više kategorija droga. Najčešća kombinacija bila je mješavina stimulansa i opioida. Sintetički katinoni pronađeni su u iskorištenim špricama prikupljenima u Parizu (89 %), Budimpešti (34 %), Helsinkiju (23 %) i Tallinnu (19 %). Sintetički katinoni 3-MMC i 3-CMC otkriveni su u Parizu, Dublinu (samo 3-MMC) i Pragu (samo 3-CMC).
Štetne posljedice povezane s konzumacijom sintetičkih stimulansa
- Amfetamin je 2022. bio peta najčešća tvar koju je prijavilo 20 bolnica koje prati mreža Euro-DEN Plus smještenih u 15 država članica EU-a i Norveškoj. Bio je prisutan u 9 % (566) slučajeva akutnih intoksikacija drogom.
- Metamfetamin je 2022. bio dvanaesta najčešća tvar koju je prijavilo 18 bolnica koje prati mreža Euro-DEN Plus, a bio je prisutan u 2,1 % slučajeva (135) akutnih intoksikacija drogom (2,6 % 2021.).
- U 2022. sintetički katinon 3-MMC bio je povezan s 38 slučajeva akutnih intoksikacija drogom u 6 bolnica iz mreže Euro-DEN Plus (68 slučajeva u 5 bolnica u 2021.).
- Od 20 država za koje su dostupni podatci post mortem za 2022., 18 ih je prijavilo 1030 smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama u koje su bili uključeni amfetamini (1073 u 23 zemlje u 2021.) – skupina s nalazima post mortem za amfetamin i metamfetamin zajedno.
- U šest država članica EU-a koje su izvijestile o smrtnim slučajevima uzrokovanim drogama u koje su uključeni sintetički katinoni za obje godine, broj slučajeva povećao s 18 u 2021. na 27 u 2022.
Tržišni podatci o sintetičkim stimulansima
-
U 2022. države članice EU-a prijavile su 31 000 zapljena amfetamina u ukupnoj količini od 7,1 tone (7 tona 2021.) (slika 4.7.). Turska je zaplijenila gotovo 6 tona (3,5 tona u 2021.), uključujući gotovo 24 milijuna tableta koje su opisane kao „captagon” (13,8 milijuna u 2021.). Prosječna čistoća amfetamina na maloprodajnoj razini znatno se povećala tijekom proteklih deset godina (+97 %), dok se prosječna cijena smanjila (–27 %).
EU+2 odnosi se na države članice EU-a te Norvešku i Tursku.
Cijena i čistoća: srednje nacionalne vrijednosti – minimum, maksimum i interkvartilni raspon. Države se razlikuju se prema pokazateljima.
-
Države članice EU-a prijavile su 9900 zapljena metamfetamina u količini od 1,4 tone u 2022. (1,2 tone u 2021.) (slika 4.8.). Turska je prijavila 77 700 zapljena metamfetamina u 2022. u količini od 15,8 tona i 383 litara (5,5 tona u 2021.). Veliko povećanje količina koje je zaplijenila Turska može upućivati na povećano krijumčarenje metamfetamina duž poznatih ruta za krijumčarenje heroina iz Afganistana preko Turske u Europu. Tijekom proteklih deset godina prosječna čistoća metamfetamina neznatno se povećala, dok je cijena ostala relativno stabilna, iako je posljednjih godina bila u padu.
EU+2 odnosi se na države članice EU-a te Norvešku i Tursku.
Cijena i čistoća: srednje nacionalne vrijednosti – minimum, maksimum i interkvartilni raspon. Države se razlikuju se prema pokazateljima.
- Oko 87 % ukupne količine novih psihoaktivnih tvari koje su države članice EU-a u 2022. zaplijenile u svim oblicima ili 26,5 tona (4,5 tona u 2021.) činili su sintetički katinoni. Glavne tvari bile su 3-CMC (63 %), 3-MMC (9 %), 2-MMC (5 %) i N-etilnorpentedron (3 %). Vrlo velike količine katinona pronađenih u određenim pojedinačnim zapljenama, koji se uglavnom krijumčare iz Indije, upućuju na to da bi te tvari mogle imati veću ulogu na europskom tržištu stimulansa.
- U 2022. sedam država članica EU-a prijavilo je zatvaranje 108 laboratorija za proizvodnju amfetamina (119 u 2021.): Nizozemska (39), Belgija (35), Poljska (22), Španjolska (5), Švedska (5), Hrvatska (1) i Rumunjska (1).
- Devet država članica EU-a izvijestilo je o zatvaranju 242 laboratorija za proizvodnju metamfetamina u 2022. (224 u 2021.): Češka (202), Nizozemska (14), Bugarska (12), Belgija (6), Poljska (4), Grčka (1), Španjolska (1), Slovenija (1) i Švedska (1).
- Ukupno 15 država članica EU-a 2022. prijavilo je zapljene prekursora potrebnih za sintezu metamfetamina „metodom efedrina” (efedrina i pseudoefedrina) u ukupnoj količini od 352 kilograma (u obliku praha i tableta) (732 kilograma u 15 država članica EU-a 2021.). Metamfetamin se može proizvesti i uporabom BMK-a kao polaznog materijala, koji se također može upotrijebiti za proizvodnju amfetamina. U Europi je 2022. zaplijenjeno 1329 litara BMK-a (gotovo 5100 litara 2021.) i 26,6 tona tvari koje se mogu upotrijebiti za proizvodnju BMK-a. Te su zapljene uključivale 25,6 tona glicidnih derivata BMK-a (736 kilograma 2021.), 379 kilograma MAPA-a (gotovo 9,7 tona 2021.) te više od 500 kilograma APAA-a i APAAN-a (50 kilograma APAA-a 2021.). Dvije nove alternativne kemikalije koje se mogu upotrebljavati i za proizvodnju BMK-a, DEPAPD-a i DEPAPD enolata prvi su put prijavljene u Europi (i u svijetu) 2022., a zaplijenjene su u relativno malim količinama. Osim toga, zapljene vinske kiseline, kemikalije koja omogućuje dobivanje najpotentnijeg i najtraženijeg oblika metamfetamina (d-metamfetamina, koji se upotrebljava za „kristalni met”) iz smjesa proizvedenih metodama BMK-a, u 2022. prijavile su Belgija, Njemačka i Nizozemska, u količini od 2,6 tona (4,5 tona 2021.). To upućuje na činjenicu da se proizvodnja d-metamfetamina velikih razmjera i dalje odvija u Europi.
- U 2022. u Europskoj uniji zatvoreno je 29 lokacija za proizvodnju sintetičkih katinona, od kojih su neke bile velikih razmjera (16 u 2021.): 23 u Poljskoj (12 u 2021.) i 6 u Nizozemskoj (2 u 2021.).
- Zapljene prekursora sintetičkog katinona u 2022. iznosile su 558 kilograma (555 kilograma u 2021.), od čega je većina zaplijenjena u Poljskoj (355 kilograma, 311 kilograma 2021.). Jedna pošiljka u količini od jedne tone prekursora 4-CMC-a 4-kloropropiofenona zaustavljena je u Francuskoj, podrijetlom iz Kine i na putu za Poljsku.
- Iako nisu reprezentativni za nacionalna tržišta droga, više od 66 % uzoraka amfetamina koje su 2023. analizirale europske službe za testiranje sastava droga sadržavalo je psihoaktivnu primjesu. Kofein je psihoaktivna primjesa koja je najčešće pronađena u uzorcima amfetamina koje su analizirale službe za testiranje sastava droga. Drugi stimulansi i halucinogeni također su često pronađeni kao primjese.
- U izvješćima koja su 2022. i 2023. podnesena sustavu ranog upozoravanja EU-a upućuje se mogućnost da se sintetički katinoni sve više lažno prodaju kao MDMA ili se upotrebljavaju kao primjesa MDMA-u. Iako razmjer ovog problema nije poznat, službe za testiranje sastava droga u 11 država članica EU-a otkrile su sintetičke katinone u proizvodima od MDMA-a, no u manjem broju slučajeva. Zahvaćeni proizvodi obuhvaćali su ecstasy u tabletama, kristalima i prahu, koji obično sadržavaju 4-CMC (klefedron), 3-MMC, 3-CMC, 4-MMC (mefedron) i dipentilon.
Detaljne informacije o sintetičkim stimulansima mogu se pronaći u zajedničkom izvješću EMCDDA-a i Europola Tržište droga u EU-u: dubinska analiza i vodiču EMCDDA-a Stimulansi: zdravstveni i socijalni odgovori.
Izvorni podatci
Potpuni skup izvornih podataka za Europsko izvješće o drogama 2024., uključujući metapodatke i metodološke bilješke, dostupan je u našem katalogu podataka.
Podskup tih podataka, koji se upotrebljava za izradu infografika, grafikona i sličnih elemenata na ovoj stranici, nalazi se u nastavku.
Tablice s podatcima o prevalenciji konzumacije droga, uključujući istraživanja opće populacije i analizu otpadnih voda (sve tvari)
Ostale tablice s podatcima, uključujući tablice specifične za sintetičke stimulanse