Училищата и наркотиците: здравни и социални мерки

Въведение

Настоящото миниръководство е част от по-голям набор от указания, които заедно съставят Здравни и социални мерки, насочени към проблемите с наркотиците: европейско ръководство. То предоставя преглед на мерките, които трябва да бъдат взети под внимание при планирането или изпълнението на здравни и социални реакции, свързани с проблемите с наркотиците, в училище, както и преглед на наличните мерки и тяхната ефективност. Разгледани са и последиците за политиката и практиката.

Последна актуализация: 21 април 2022 г.

Съдържание:

Преглед

Основни въпроси

Юношеството и младостта са етапи от живота, които често са свързани с поемане на риск и експериментиране, което може да включва употреба на психоактивни вещества. Училищата и университетите са важна среда за достигане до младите хора, въпреки че някои уязвими групи може да не са добре представени в тях.

В училищата акцентът на свързаните с наркотиците интервенции е основно върху предотвратяването или забавянето на започването на употреба на психоактивни вещества, както и върху развиването на умения за подпомагане вземането на адекватни решения и социализацията.

Училищата могат също така да осигурят важна среда за ранно идентифициране на изложени на риск лица, включително млади хора с уязвими личностни характеристики и такива, които не идват на училище, за които биха били от полза целенасочени интервенции, които намаляват вероятността от достигане до смущения, свързани с употребата на психоактивни вещества. За по-големите ученици и студенти в университет контролираното използване и намаляването на употребата са основните цели на интервенциите.

Доказателства и мерки

Употребата на наркотици сред учениците като цяло е ниска и може да бъде част от по-широк модел на поведенчески проблеми и поемане на риск. Поради това интервенциите трябва да бъдат насочени към по-широките определящи фактори за рисково и импулсно поведение, а не само към употребата на психоактивни вещества.

Повечето превантивни мерки в училищата имат за цел да окажат въздействие върху всички ученици и персонала. Тези, които са подкрепени от актуални доказателства, включват:

  • универсални програми за превенция, насочени към развиване на социални компетентности, умения за отказ и способности за вземане на здравословни решения;
  • училищни политики, свързани с употребата на психоактивни вещества;
  • интервенции, насочени към развитието на защитаваща и подкрепяща образователна среда, която благоприятства ученето и установява ясни правила за употребата на психоактивни вещества.

Други подходи, които може да бъдат полезни, включват събития или интервенции с участието на родители и използването на партньорски подходи.

Европейска картина

Обхватът на училищните интервенции за предотвратяване на употребата на психоактивни вещества, които се прилагат в европейските държави, варира както по отношение на подкрепящите доказателства, така и по отношение на степента на предоставяне. Сред интервенциите, които са доказано ефективни, забраните за тютюнопушене и училищните политики, свързани с употребата на психоактивни вещества, се прилагат в повечето държави. Широко се съобщава обаче и за предоставянето на мерки само за информация, за които е установено, че не са ефективни за намаляване на употребата на наркотици.

Основни въпроси, свързани с употребата на наркотици и училищата

Юношеството и младостта са периоди от живота, които често са свързани с поемане на риск и експериментиране, включително употреба на психоактивни вещества. В този контекст училищата и университетите са важна среда за достигане до всички млади хора. Те може също така да предоставят възможности за идентифициране и ангажиране с изложени на риск лица, като например млади хора с уязвими личностни характеристики (например слаб контрол над импулсите) и такива, които не идват на училище и са изложени на повишен риск от развитие на проблемни форми на употреба на психоактивни вещества.

В училищата основният акцент ще бъде поставен върху предотвратяването или забавянето на започването на употреба на психоактивни вещества, както и върху развитието на личните и социалните умения на младите хора в подкрепа на здравословната социализация и вземането на решения в по-общ план. За по-възрастните ученици и студенти в колегията контролираната употреба и намаляването на потреблението са важни цели за интервенции в момент, когато младите хора придобиват по-голяма независимост, вероятно посещават повече страни и може да възприемат като нормална повишената употреба на алкохол.

Доказателства и мерки за проблеми, свързани с наркотиците, и училища

Употребата на наркотици сред учениците като цяло е ниска и може да бъде част от по-широк модел на поведенчески проблеми и поемане на риск. Следователно всички предприети действия трябва да бъдат насочени към определящите фактори на тези общи поведения, а не само към употребата на наркотици. По подобен начин образователните системи е по-вероятно да подкрепят програми, политики и интервенции за превенция, ако в допълнение към намаляването на употребата на психоактивни вещества те понижават равнищата на насилие и тормоз, повишават учебните и академичните постижения и създават по-добър климат в училище.

Предотвратяването на употребата на психоактивни вещества често се извършва в училищата, тъй като училищата предоставят уникален достъп на младите хора по време на критичен етап от развитието. Превантивните интервенции обикновено имат за цел да окажат въздействие върху всички ученици и целия персонал. Тези инициативи могат да включват основани на доказателства универсални програми за превенция, които са съсредоточени върху развитието на социални компетентности и умения за отказ, както и върху способностите за здравословно вземане на решения и коригирането на традиционните погрешни схващания относно употребата на наркотици. Един от примерите в тази област е „Unplugged“ — програма, която е получила положителна оценка в няколко европейски държави и е насочена към развитие на житейските умения и коригиране на нормативните убеждения.

Важно е да се гарантира наличието на училищни политики в подкрепа на програмите относно употребата на психоактивни вещества. Съществуват основани на доказателства програми, които не са изрично насочени към употребата на психоактивни вещества, а вместо това акцентират върху социалната компетентност и поведенческото развитие, като е доказано, че те оказват положително въздействие върху контрола над импулсите, както и върху ученето и климата в класната стая в училищата, с потенциално дългосрочно въздействие върху употребата на психоактивни вещества и психичното здраве. Такива инициативи могат да бъдат особено подходящи в началните училища. Пример за такъв вид програма е Играта за добро поведение.

Съществуват някои доказателства, че интегрираните академични и здравни образователни интервенции, насочени към развитието на положителен училищен климат, който благоприятства ученето и установяването на ясни правила относно употребата на психоактивни вещества, могат да окажат положително въздействие. По аналогия интервенциите, основани на семейството и многото компонентни, които съчетават дейности за разработване на стратегии за родителски грижи със здравно образование и поведенческо развитие, също могат да намалят употребата на психоактивни вещества сред младите хора.

Други подходи, за които данните са по-малко убедителни, включват осигуряване на творчески извънкласни дейности за учениците. Въпреки че има някои доказателства, които сочат, че кратките интервенции, провеждани в училищата, могат да имат малко, но положително въздействие за намаляване на консумацията на алкохол, остава неясно дали те оказват значително въздействие върху употребата на канабис. Също така няма достатъчно доказателства, за да се прецени дали интервенциите, основаващи се на взаимодействието между връстници, могат да намалят употребата на канабис сред младите хора.

В университетите, където консумацията на твърд алкохол и употребата на наркотици могат да се разглеждат като нормална или важна част от опита на учениците, превенцията обикновено е насочена към оспорване на тези предположения. Подобни подходи се използват доста широко в Съединените щати и е доказано, че оказват известно въздействие върху вредното поведение при консумацията на алкохол, въпреки че ефектите обикновено са малки. Интервенциите в областта на социалните норми се основават на предпоставката, че неправилното възприемане от страна на хората на висока степен на употреба на психоактивни вещества сред техните връстници е свързано с повишената лична употреба.

В някои юрисдикции в училищата може да се правят тестове за наркотици. Тук се приема, че тестовете за наркотици действат като възпиращ фактор за употребата на психоактивни вещества. Въпреки това няма доказателства в подкрепа на това твърдение и практиката продължава да бъде спорна и рядко срещана в Европа. Критиците посочват, че тестването за наркотици в училищата е намеса в неприкосновеността на личния живот на учениците, показва липса на доверие от страна на училището и може да доведе до повишени рискове, свързани с употребата на психоактивни вещества. Също така няма установена най-добра практика, с която да се определи кои процедури са най-ефективни за проследяване и подпомагане на учениците, чиито тестове са положителни. Следователно такава намеса понастоящем не се препоръчва.

Преглед на доказателствата относно... интервенции в училищата

Твърдение Доказателства
Действие Качество
Училищните програми, водени въз основа на социална компетентност или на комбинация от социална компетентност и подходи за социално въздействие, имат слаб защитен ефект за предотвратяване на употребата на психоактивни вещества. Благоприятно Умерено
В резултат на прилагането на интегрирани мерки за академично и здравно образование е възможно да се постигне много ограничено намаляване на употребата на психоактивни вещества. Благоприятно Ниско
Основаните на семействата мерки и многокомпонентните мерки могат да намалят употребата на наркотици сред младите хора. Благоприятно Ниско
Кратките интервенции, прилагани в училищата, могат да имат много малка полза за намаляване на употребата на алкохол. Благоприятно Ниско
Няма достатъчно данни, потвърждаващи, че интервенциите, основаващи се на взаимодействието между връстници, могат да намалят употребата на канабис сред младите хора. Неясно Много ниско
Кратките интервенции, предлагани в училищата, нямат значително въздействие върху употребата на канабис. Неясно Умерено

Легенда за доказателствения ефект:
Благоприятно: Доказателство за ползите в желаната посока. Неясно: Не е ясно дали интервенцията води до планираната полза. Потенциална вреда: Доказателство за потенциална вреда или доказателство, че интервенцията има обратен на желания ефект (напр. увеличаване, а не намаляване на употребата на наркотици).

Легенда за качеството на доказателствата:
Високо: Можем да имаме висока степен на увереност в наличните доказателства. Умерено: Имаме достатъчна увереност по отношение на наличните доказателства. Ниско: Имаме ограничена увереност в наличните доказателства. Много ниско: Понастоящем наличните данни са недостатъчни, поради което е налице значителна несигурност по отношение на това дали интервенцията ще доведе до желания резултат.

Европейска картина: достъпност на мерки по свързани с наркотиците въпроси и училища

Обхватът на училищните интервенции за предотвратяване на употребата на психоактивни вещества, които се прилагат в европейските държави, варира както по отношение на подкрепящите доказателства, така и по отношение на степента на предоставяне. Сред мерките с добри доказателства за ефективност експертната оценка на равнищата на предоставяне, докладвани за различните видове интервенции във всяка държава, показва, че в повечето държави е наложена пълна забрана за пушене в училищата. Училищните политики, свързани с употребата на психоактивни вещества, са установени на пълно или широко равнище в повечето държави в Европа, докато интервенциите, насочени към развиване на лични и социални умения, са по-малко достъпни.

Значителен брой държави съобщават за пълно или широко предоставяне на интервенции, за които доказателствата са неясни. Около две трети докладват за това равнище на предоставяне на програми, предназначени само за информация, а трети — за посещения на служители на правоприлагащите органи. Следва да се отбележи, че точното естество на това, което се предоставя в рамките на всяка категория интервенции, може да се различава значително в отделните държави. Въпреки че са редки, в някои европейски държави се практикуват тестове за наркотици в училищата.

По отношение на други видове програми, за които има известни доказателства, партньорските програми като цяло изглежда не се прилагат повсеместно. По-често се срещат творчески извънкласни дейности и прояви за родителите, като повечето държави съобщават за известна степен на предоставяне на услуги.

В някои училища се използват интервенции за ранно откриване, които често се основават на предоставянето на консултации на млади хора, които използват психоактивни вещества или за които се счита, че са изложени на висок риск от това. Пример за това е канадската програма Preventure, която е оценена положително и адаптирана за употреба в Чехия и Нидерландия.

Интервенциите в областта на социалните норми се основават на предпоставката, че неправилните възприятия за висока степен на употреба на психоактивни вещества сред връстниците са свързани със засилена лична употреба. В рамките на Транснационален изследователски проект (SNIPE, Намеса в социалните норми за превенция на употребата на няколко вида наркотици) беше проучено дали случаят е такъв в седем европейски държави. В проучването бе установено, че такива погрешни схващания по отношение на употребата съществуват по отношение на употребата на редица лекарства (канабис, кокаин, екстази, амфетамини, халюциногени, синтетични канабиноиди и инхалатори), както и на стимуланти, които не се отпускат по лекарско предписание (т.е. Ritalin се използва, тъй като се счита, че подобрява академичните резултати). В момента в Европа се разработват и тестват програми, основани на норми, включително чрез уеб базирана интервенция (INSIST), която след успешно провеждане на изпитване вече започва да се прилага в Германия. Понастоящем обаче няма информация за степента на осъществяване на свързани с наркотиците интервенции в университетите.

Последици за политиката и практиката

Основни положения

  • Юношеството и младостта са етапи от живота, които са свързани с поемане на риск и експериментиране, което може да включва употреба на психоактивни вещества. Училищата и университетите имат ключова роля за идентифицирането на изложени на риск лица за целенасочени интервенции.
  • Образователните системи следва да гарантират, че училищата и университетите предоставят основани на факти програми за превенция и разполагат с подходящи политики за справяне с употребата на психоактивни вещества. Те следва да са насочени не само към намаляване на употребата на психоактивни вещества, но и към намаляване на случаите на насилие и тормоз, подобряване на ученето, насърчаване на по-високи академични постижения и създаване на по-добър училищен климат — резултати, които са от съществен интерес за образователния сектор.
  • Подходите за превенция, за които няма доказателства за ползи, често са популярни сред създателите на политики, училищните администрации и родителите, но е доказано, че все повече интервенции са ефективни и те следва да бъдат приоритизирани.

Възможности

  • Училищата са важни точки за достъп до подрастващите и техните родители.
  • Създаването на системи, които насърчават или изискват училищата и университетите да извършват интервенции, подкрепени с доказателства, вместо да използват неефективни подходи и да предоставят необходимата подкрепа за тези услуги, би представлявало по-ефективно използване на ресурсите.

Пропуски

  • Доказателствата за ефективни програми в университетите са много ограничени, но това е етап от живота на младите хора, свързан с висок риск от употреба на наркотици, поради което са необходими подходящи програми за тази среда.

Допълнителни ресурси

EMCDDA

Други източници

Относно настоящото миниръководство

Настоящото миниръководство предоставя преглед на мерките, които трябва да бъдат взети под внимание при планирането или предоставянето на здравни и социални мерки за свързани с наркотиците проблеми в училище, както и преглед на наличните мерки и тяхната ефективност. Разгледани са и последиците за политиката и практиката. Настоящото миниръководство е част от по-голям набор от указания, които заедно съставят Здравни и социални мерки, насочени към проблемите с наркотиците: европейско ръководство за 2021 г.

Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника: Европейски център за мониторинг на наркотици и наркомании (2022), Schools and drugs: health and social responses (Училищата и наркотиците: здравни и социални мерки), https://www.emcdda.europa.eu/publications/mini-guides/schools-and-drugs….

Идентификатори

HTML: TD-07-22-079-BG-Q
ISBN: 978-92-9497-707-6
DOI: 10.2810/69079

 
Top